Azerbaycan, askerin enerji sempozyumuna da katılmadı

Türkiye ile Ermenistan'ın yol haritasına tepki gösteren Azerbaycan'ın Enerji Bakanı, Harp Akademileri Komutanlığı'nın enerji sempozyumuna katılmadı


SONGÜL SELVİ
İSTANBUL - Türkiye ile Ermenistan ilişkilerini normalleştirecek yol haritasına büyük tepki gösteren Azerbaycan, Harp Akademileri Komutanlığı Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Müdürlüğü’nün düzenlediği sempozyumu da protesto aracı olarak kullandı. Sempozyum konuşmacıları arasında yer alan Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natik Aliyev, sempozyuma katılmadı. Bakan Aliyev’in gelmeme nedeni önce ‘yoğun programından dolayı’ diye açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, gerekçeyi daha sonra ‘rahatsızlık’ diye açıklayarak kendisiyle çelişti.
Harp Akademileri Komutanlığı Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Müdürlüğü’nün düzenlediği “Enerji Güvenliğine Ortak Çözüm Arayışları” konulu uluslararası sempozyum Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezinde düzenlendi. Sempozyuma Türkiye’nin yanısıra Rusya, ABD, Gürcistan, Bulgaristan, Yunanistan, Hollanda gibi ülkelerden bakanlar, enerji konusunda uzman akademisyenler ve subaylar katıldı. İki gün sürecek sempozyumun ilk gününde gelip gelmeyeceği merak konusu olan Azeri bakan Aliyev’in toplantıya katılmadığı anlaşıldı.

Aliyev niye gelmedi?
Güler, Azeri Bakan’ın neden katılmadığı yönünüdeki soruya ilk önce, “Biz kendisiyle konuştuk. Kendi programı olduğu için gelemiyor. Daha evvel söylemişti bana. İki gün önce söylemişti” dedi. Güler, Aliyev’in katılmamasının iki ülke arasındaki herhangi bir problemle ilgisi olmadığını iddia ederken, bu açıklamayı kaçıran bazı basın mensuplarının soruyu yinelemesi üzerine de Aliyev’in rahatsızlığından dolayı katılamamış olabileceğini söyledi. Daha sonra aliyev’in Rahatsızlığını bildirdiğini de söyleyen Güler, “O bakımdan rahatsızlığının sürdüğünü düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Fiyatta sorun yok
Güler, Azerbaycan’ın Türkiye’ye verdiği doğalgazın fiyatına zam yaptığına ilişkin haberleri yalanlarken de Azerbaycan ile yüzde 70 oranında anlaşmanın sağlandığını gelecek ay iki ülkenin yetkililerinin bir araya geleceğini belirtti.
Sempozyumun oturum başkanlığını üstlenen Hilmi Güler, enerjide bir dönem petrolün kral olarak nitelendirildiğini ancak bugünlerde doğalgazın da kral koltuğuna oturduğunu söyledi. Güler, Türkiye üzerinden Avrupa’ya doğalgaz taşımasını içeren Nabucco Projesini tamamlamakta kararlı olduklarını dile getirirken, bu proje kapsamında yer alan Bulgaristan, Romanya ve Macaristan gibi ülkeleri projenin bir an önce hayata geçirilmesi için zorladıklarını belirtti, Türkiye’nin Nabucco’yu gerçekleştirmek için yeterli gücü olduğunu savundu.

‘Nükleer yoksa eksikliktir’
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Ference Toth, hızlı artan enerji talebine dikkat çekerek, enerji çeşitliliğinin büyük önem arz ettiğini vurguladı. Toth, “Nükleer enerji ülkelerin enerji sepetinde yer almıyorsa bu bir eksikliktir. Bunu dahil ederek çeşitlendirmeyi fayda görüyorum” dedi. Nükleer yakıtların çok rahat stoklanabildiğine dikkat çeken Toth, uranyum konusunda da tedarik riski olmayacağını belirterek, “Nükleer enerji çözümün bir parçası olur” dedi.

‘Enerji güvenliği sorunu var’
Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay ise toplantıda şunları söyledi: “Enejide dışa bağımlılığın anlamı petrol ve doğalgaza bağımlılıktır. Dünya ciddi bir enerji güvenliği sorunuyla karşı karşıya. Bu sınırlı ve aynı kaynaklara bağımlılığın ve ülkeler arasındaki rekabetin artmasına neden olacaktır. Enerji kaynaklarının dengesiz dağılımı nedeniyle günümüzde dışa bağımlılık sözkonusu. Çözüm yolu enerji üretim kapasitesi çeşitliliği ve şeffaflığının artırılmasıdır.”

Petrol ve kömür dönüm noktasında
Sempozyumda konuşan ABD Enerji Bakanlığı Rusya ve Avrasya Daire Başkan Vekili Merrly Burpoe, petrol ve kömür kaynağının dönüm noktasına girdiğini belirtirken, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin enerji politikasının yeni enerji kaynaklarına yöneldiğini dile getirdi. Harp Akademileri Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Enerji Güvenliğine Ortak Çözüm Arayışları” konulu sempozyumunda Burpoe, “Kömür ve petrol bitmiş değil ama dönüm noktasındayız. Artık özellikle sera gazları emisyonunu dikkate alarak enerjiyi daha verimli kullanma yolunda teknolojileri geliştirmek zorundayız. Biz artık petrolü enerji kaynağı olarak çok da verimli olmadığı döneme giriyoruz. Bu petrol bittiği için değil daha verimli enerji kaynaklarına yönelmek için olacak” dedi. ABD Başkanı Barack Obama’nın enerji politikalarına değinen Burpoe, Obama yönetimi olarak enerji konusunda yenilikçiliğe önem verdiklerini dile getirdi.
Burpoe, “Eski sorunlara yeni çözümler bulmaya çalışıyoruz. Dünya birbirine eklenmiş durumda. Alternatif enerji kaynaklarını kullanabilmek için gerekli çalışmaları başlatmak gerekiyor” diye konuştu.
Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Andris Piebalgs ise Avrupa Birliği olarak enerjide yüzde 50 oranında ithalata bağımlı olunduğunu dile getirirken, bu oranın önümüzdeki yıllarda yüzde 70’e çıkacağı uyarısında bulundu. Piebalgs, “Her şeyden önce AB’nin enerji kaynakları tükeniyor. Aynı zamanda enerjiye olan talepte artış söz konusu. Bu artışı yönetebilmek kolay değil. 2020 yılına kadar enerji verimliliğinde en fazla yüzde 20’lik artış hedefliyoruz. Rüzgar, güneş ve suyunuz varsa bunları kullanmayı öğrenmelisiniz. Biz
2020’ye kadar enerji ithalatımızı da yüzde 20’ye indirmiş olacağız. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığımız yatırımlarla milyonlarca istihdam yaratmış olacağız” diye konuştu.

Temiz enerji çağrısı
Yunanistan Kalkınma Bakanı Kostas Hatzidakis ise konuşmasına Türkçe ‘Merhaba’ diye başlayarak, Türkiye ile yakın enerji işbirliği geliştirdiklerini söyledi. Hatzidakis, “Temiz enerji büyük ölçüde gelecek nesillerin yaşam kalitesini etkileyecektir. Talep artışı ve iklim değişikliği gibi konular ülkeleri tek başına çözebileceği sorunlar değil. Enerji tedariği AB için önemli olmaya devam edecektir” dedi.