Azeri anne: Artık yoruldum

Azerbaycanlı kimya öğretmeni Sevda Hüseyinova, beş yıllık mücadele sonunda oğlunun velayet davasını kazandı, ancak ona kavuşamadan ülkesine yollandı.
Haber: TESLİME TOSUN / Arşivi

ANTALYA - Azerbaycanlı kimya öğretmeni Sevda Hüseyinova, beş yıllık mücadele sonunda oğlunun velayet davasını kazandı, ancak ona kavuşamadan ülkesine yollandı.
Hüseyinova'nın dramı 1997'de başladı. Türk vatandaşı Muzeddin Gülü ile Almanya'da yaşadığı yıllarda tanışan Hüseyinova, Azerbaycan'da yapılan düğünle evlendi. Almanya'ya döndüklerinde eşinin evli olduğunu öğrendi. Muzeddin Gülü, 'Karımı sokağa atamam, kimsesi yok' deyince Hüseyinova, Lalezar Gülü'ye kuma olmayı kabul etti. Gülü çifti, 1998'de Türkiye'ye kesin dönüş yaptı. Hüseyinova da onlarla birlikte Türkiye'ye geldi.
Yeğeni ile evlendirdi
Muzeddin Gülü, Hüseyinova'nın oturma izni problemini yeğeni Kubilay Yeşilyurt ile formalite evliliği yaptırarak çözdü. Hüseyinova 1999 yılında Umut'u dünyaya getirdi. Eşi Lalezar'ın rahmi alındığı için çocuk sahibi olamayan Muzeddin Gülü, baba olduktan bir süre sonra, Hüseyinova'nın önce yeğeninden boşanmasını sağladı, ardından vize süresi dolunca polise ihbarda bulundu. Sınır dışı edilen Hüseyinova, Almanya'ya dönmek zorunda kaldı. Bir süre sonra bunalıma giren Hüseyinova, vize alıp Türkiye'ye döndü.
Azerbeycan'dan destek
Aylarca oğlunu bulmak için ev ev dolaşan genç kadına, Bakü Üniversitesi'nden öğretim üyeleri, Azerbaycan kültür dernekleri ve geçen yıl yaşamını yitiren Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev sahip çıktı. Genç kadın ısrarlı takip sonunda, bir kez Umut'u geri alabildi, ancak oğlu ile Azerbaycan'a gitmek isterken yakalandı. Umut, tekrar babasına verildi.
Gülü ve Hüseyinova arasında açılan dava sayısı 10'u buldu. Antalya 3'üncü Aile Mahkemesi'nde görülen velayet davasının son duruşmasında hâkim, Umut'un velayetini annesine verdi. Ama baba kararı temyiz etti. Dosya Yargıtay'a giderken Gülü, mahkeme kararına karşın Umut'u annesine vermedi.
Gözaltına alındı
Bu arada Hüseyinova, dosyanın Yargıtay'dan dönmesini beklerken oturma izninin uzatılması için başvuruda bulundu. Önceki gün akşam saatlerinde bu başvurunun sonucunu merak eden Hüseyinova, Antalya Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi'ne gitti. Şubedeki görevliler, 'velayet davası sonuçlandığı için oturma izninin uzatılmasına gerek olmadığı, ayrıca 210 milyon lira para cezası ve 15 gün içinde ülkeyi terk etmesi için mühlet verildiği' belirtilen İçişleri Bakanlığı'nın 24 Eylül tarihli yazısını tebliğ etmek istedi. Tebligatı almak istemeyen Hüseyinova'dan pasaportunu vermesi de istendi.
Avukatı gelmeden tebligatı almayacağını ve pasaportunu vermeyeceğini söyleyen Hüseyinova, polislerle tartıştı. Pasaportuna el konulan Hüseyinova, 'görevli memura mukavemet'ten gözaltına alındı.
'Vatandaş olacağım'
Hüseyinova, yaşadığı olayların düzmece olduğunu belirterek, "Velayet davasını kazanmama rağmen Muzeddin Gülü Yargıtay'a itiraz ettiği için çocuğumu bulup, icra yoluyla alamadım. Çocuğuma kavuşabilmek için yıllardan beri hukuk mücadelesi veriyorum, artık yoruldum" dedi. Hüseyinova, önceki gün öğlen saatlerinde sınır dışı edilerek, uçakla Azerbaycan'a gönderildi.
Umut'a kavuşmadan mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğini söyleyen Hüseyinova, uçağa binerken, "Türk vatandaşlığına geçip, oğlumu burada büyüteceğim" diye konuştu.