Azeri diplomattan 'ırkçı' sataşma

Azeri diplomattan 'ırkçı' sataşma
Azeri diplomattan 'ırkçı' sataşma

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliği’nde diplomat olan Elsever Salmanov, ırkçı söylemlerle, Radikal gazetesini, Radikal çalışanlarını ve Ermenileri hedef aldı. Ankara Müzik Festivali’nin tanıtım broşüründe, ‘Sarı Gelin’ türküsü ile ilgili yazılanları beğenmeyen Salmanov, kin ve ırkçılık kustu.

Facebook ’tan seslendi

İşte Salmanov’un Facebook’taki takipçilerine hitaben yazdığı ırkçı metin şöyle:
04-30 Nisan tarihleri arasında Ankara Müzik Festivali gerçekleştirilecek. Müzik festivali ile ilgili katalog elime geçti. Biraz inceleyeyim dedim. Malum katalogda ne olur? Etkinlikle ilgili bilgiler ve sponsorların reklamı olur değil mi? Ben de öyle zannediyordum. Fakat söz konusu etkinliğin sponsorlarından biri Radikal gazetesinin katologdaki reklamını görünce insanın sinirlenmemesi mümkün değil. Aynen şöyle yazıyor: ‘Sarı gelin bir Ermeni tüküsüdür. (büyük harflerle) Bu konuyu herkes farklı yorumlayabilir. Gelin en iyisini dinleyin (küçük harflerle)’ Şimdi bir gazete niye böyle bir ‘dava’ya soyunmak zorunda hissedebilir kendini? 1- Ya gazete içinde Ermeniler var ve gazeteciliği bir kenara bırakıp kendi milletine ibadet yaparcasına hizmet etmekteler 2- Ya da gazete topyekün ‘sadık hizmetkarlığa’ soyunmuştur. Şimdi bu zihniyetin tam karşılığı “hepiniz Ermenisiniz hepiniz piçsiniz” zihniyetidir.
Olansa barışa, adaletin zamanında tecellisine ve bölge insanına olmaktadır. Her iki zihniyete de tüküreyim ve rasyonel akıl sahibi bütün dostlarımı tükürmeye davet ediyorum...


  ETİKETLER:

  Facebook

  ,

  Azerbaycan

  ,

  Ankara

  ,

  haber

  ,

  Müzik

  ,

  hizmet

  http://www.radikal.com.tr/1128317112831715

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sizin ermeniliğiniz - azersefer

  bu ırkçılığı siz ne gibi görüyorsunuz? SARI GELİN Türküsünün Azerbaycanın İrevan bölgesinde yarandığını, Asıl Türkçe olduğunu bilmiyor musunuz yoksa bilmek mi istemiyorsunuz? yazıklar olsun size.

  Bu haberi kim yapti kardesim - alibaş

  Resmen gazeteci konumunuzu kullanarak kin kusan sizsiniz, akli selim kim okursa okusun diplomatin soylediklerini, "kin ve irkcilik kustugu" kanisina varmaz. Cok tehlikeli ve yanlis bir is yapiyor bu haberi kin ile yapan. Adam dava acsa yeridir, lafa bak, adam sakin sakin bariscil bir konusma yapmis, siz kin ve irkcilik kustu demissiniz. ayip be. Bu yorumu okuyan moderator arkadas da sorumluluk geregi insiyatif alip gazete sorumlularini tepkilerimiz konusunda bilgilendirsin, merak ediyorum ne dusunulecek. Ozur dahi yayinlanmasi lazim, adami yok yere kin ve irkcilik kusan ilan etmissiniz. (Sozunu ettigim insiyatif icin simdiden tesekkur ederim)

  Dogru soylemiyor mu? - Sade_Vatandas

  Soz konusu olan bu insanin yazdiklariysa eger (sahsen de tanima firsatim oldu) irkci bir soylem gormedim.Asil o sizleri irkclikla sucluyor, barisa balta vurmaniza dikkat cekiyor.Sizi yillardir takip ediyorum ve bakanin bazi goruslerine hak veriyorum.Siz hakikaten de hakikatten cok irkcliga soyunmussunuz.Zaten son yillarda dogru duzgun haber de yapamaz oldunuz.Su gunlerin en unlu sozu fasizmdir zaten, her kes bir-birini tanimadan etmeden boyle sucluyor oysa asil fasizmi yapan sizlersiniz.

  Seçici geçirgenlik olmamalı - yenisehir

  Irkçılığı ifşa eden her türlü haberi destekliyorum. "Türkiye'nin en cesur gazetesi" mottosuyla uyumlu bir gazetecilik. Fakat şahsen etrafta bundan çok daha vahim ve aleni ırkçılık söylemleriyle sürekli karşılaşıyorum. Ben karşılaşıyorsam, herkes karşılaşıyordur. Irkçılıkla mücadele edilecekse ucu sadece kendimize dokunduğunda haber yapmamalı, her zaman yapmalıyız. Bizim için Azeri diplomattan daha önemli olan nice Türk bürokratları Hrant Dink öldürüldükten sonra insanlık dışı açıklamalar yaptılar, ben Radikal'de bu denli net ve sert bir tavırla ifşa edildiklerine pek az rastladım. Cesaret ayarlarımızla oynamalı, her koşulda bu haberdeki seviyede tutmalıyız.

  Diplomat Bey dön de ülkene bak - nehirdeniz

  Azerbeycan on milyona yaklaşan nüfusu ve petrol, doğalgaz gibi doğal kaynak zenginlikleriyle bölgede dinamik bir ülke olmak yerine Aliyevler idaresinde her tür demokrasi dışı enstrümanla kabuk kof bir ülkeye dönüştü. Suriye benzeri bir ülkedir orası. Hanedanın ortaya saçılan offshore hesapları, gelirlerin nasıl çarçur edildiğini gösteriyor. Ortadoğuda başlayan bahar er geç oraya varacaktır. O zaman üç milyonluk Ermenistan hezimetinin hesabını da soracaktır halk.

  Burada ne irkciligi var? - mavran

  Ne irkcilik varki bu sayin Azerbeycanli elcinin soyleminde?. Aslinda bunu haber konusu yapmaya calisanlarda bir cekememezlik, tahammulsuzluk anlayisi gelmiyormu?. Bazi azinlik unsurlari bir turlu Turk varligini, Turk otoritesini kabullenmiyor ve bunu degisik yontemlerle; sanat siyaset v.s. gibi, disa vuruyor. Ben irkciligin ne oldugunu Avrupada ogrendim. Sende bati Avrupaya gel ogrenirsin. Bu yontemlerle Turkun nefsini dahi savunamaz halemi getirmeye calisiyorsunuz?. Unutmayinizki Turk; bu seytani yontemleri asmistir ve bunlara takilmaz!. Senin yaptigin kotuluk yaninda kalir.

  Kimse bu hakkı sana veya senin gibilere vermez. - yilmaz-usb

  Ermenileri seversiniz yada sevmezsiniz ama onlara hakaret edemezsiniz.Bunuda ermeni oldugum için degil,insan olmanın gerektirdigi bir sey oldugu için söylüyorum ve ben kürdüm ermenide degilim.