'Azılı hacker' dans dönüşü yakalandı

Kemer'de yakalanan Ukraynalı hacker'ın Kaide'yle ilişkisi yok, ama azılı bir bilişim suçlusu çıktı: 80 bin kadar kişinin kredi kartı bilgilerini ele geçirmiş, mağdurların 1200'ü Türk.

ANTALYA - Aralarında 1200 Türk'ünde bulunduğu 80 bin kişinin kredi kartı bilgilerini elde ederek satan Ukraynalı hacker (bilgisayar korsanı) Maksym Yastremsky, Antalya'nın Kemer ilçesinde yakalandı. 'Azılı hacker'ın Yastremsky'nin 'ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığı' ve 'erişim' suçlarından arandığı öğrenildi.
Antalya polisi, İnterpol tarafından aranan Yastremsky'nin 23 Temmuz'da havayoyluyla Türkiye'ye giriş yaptığını belirledi. Yastremsky ve beraberindeki çocukluk arkadaşı İsrail uyruklu Maxim Turchak, Kemer'e geçti. İki arkadaş, 26 Temmuz gecesi bir mekânda eğlenip dans ettikten sonra sonra kaldıkları beş yıldızlı otele döndü. Antalya polisi, ünlü hacker ve arkadaşını otelin kapısında gözaltına aldı.
Yastremsky ve Turchak'ın üzerinden 3 bin 500 dolar para, Yastremsky'nin odasında da 'Ukrayna polisi' kimliği bulundu. İki hacker'ın ele geçirilen iki dizüstü bilgisiyar da yapılan ilk incelemede, 64 ayrı ülke vatandaşına ait 80 bin kredi kartı bilgisinin yer aldığı ve bu bilgilerin para karşılığı pazarlandığı tespit edildi.
28 Temmuz'da tutuklanarak Antalya Cezaevi'ne konulan Yastremsky'nin ABD'ye verilebileceğini açıkladı. Turchak'sa serbest bırakıldı ve ülkesine döndü.