Azim engel tanımıyor

İşsiz, evsiz. Yoksul ya da yalnız. Tüm bunların üstüne bir de 'engelli' olarak yaşamak zorunda kalanlar var.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - İşsiz, evsiz. Yoksul ya da yalnız. Tüm bunların üstüne bir de 'engelli' olarak yaşamak zorunda kalanlar var. Tam sekiz milyon insan.
Yaşamak için diğer insanlara göre daha fazla çaba harcayan. İnançla, 'Zoru başarırım, imkânsız zaman alır' diyenlere ne dersiniz? Suya dalmakla anlaşılıyor hayata meydan okumaları.
'Dalmak özgürlüktür'
Onlar pes etmeyen fiziksel engelliler. Kendilerine dalış dersi veren Ercan Tutal'ın izinden gittiler ve şimdi rekor kırmaya hazırlanıyorlar. Özel dernek kurmak isteyen Tunç Tonger, 13 yıldır engelli yaşamasına karşın okçuluktan kayağa kadar yapmadığı spor kalmayan Gülçin Erdir ve daha onlarcası.
Engellilerin yaşamını daha da güzelleştirmek için hazırlanan 'Yürüyorum' dergisinin Kızılcahamam'daki toplantısında otelin havuzuna birlikte dalan engelliler, 'Dalmak özgürlüktür' demenin mutluluğunu yaşıyor.
"Ne yazık ki özellikle bizim toplumumuzda engelli doğma ve farklı ihtiyaçları olma hali bir ayıp. Ama biz engelli arkadaşlarımıza sualtının engelsiz dünyasında
derin mutluluklar yaşatıyoruz. Ve görmeyen gözler, yürümeyen bedenler, bu dünyada bazen balık, bazen yosun ve hep deniz oluyor" diyen Tutal'ın amacı, yaşamın engel tanımayacağını herkese göstermek.
Tonger ise dernek kurma hazırlığında. "Adım atamıyorum ama dalıyorum. Dalarken, yaşamın hiç engel tanımadığını düşünüyorum" diyen Tonger'in hedefi, engellilere karşı duyarlı bir toplum yaratmak. Tonger, "Derneğimiz yasalarla, kafayla uğraşacak. Bizim, bize yardım edecek değil, bizi kendisi gibi görenlere ihtiyacımız var" diyor.