Azınlık okulları 90 yılda eridi

Azınlık okulları 90 yılda eridi
Azınlık okulları 90 yılda eridi
Tarih Vakfı tarafından hazırlanan Geçmişten Günümüze Azınlık Okulları raporuna göre azınlık okulları 90 yılda eridi. 1894'te 6437 olan okul sayısı 22'ye düştü.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

Tarih Vakfı için Yrd. Doç. Dr. Selçuk Akşin Somel ve Nurcan Kaya tarafından hazırlanan 3 ciltlik ‘Geçmişten Günümüze Azınlık Okulları’ raporu, okulların karşılaştığı sıkıntıları ortaya koyup çözüm önerileri sunuyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Musevilerin, Ermenilerin, Rumların, Bulgarların, Keldanilerin, Süryanilerin, Marunilerin ve başka toplulukların anadilde eğitim yapan okullarının bulunduğuna dikkat çeken rapora göre, 1894’le 2013 arasında 6415 azınlık okulu kapatıldı. Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde 6437 okul varken İstanbul ’da 302 gayrimüslim okulu bulunuyordu, bu okullarda toplam 29.850 öğrenci eğitim görüyordu.
Şimdi yalnızca İstanbul’da bulunan 22 okul var. Bunların 16’sı Ermenilere, 5’i Rumlara, 1’i de Musevilere ait. Okullar Anadolu’da kapatıldı, İstanbul, Gökçeada ve Bozcaada dışındaki yerlerde okul kalmadı.
Rapor okullara cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren ‘bölücü fikirlerin aşılandığı fesat yuvası’ gözüyle bakıldığını vurguluyor, örnek olarak Milli Eğitim Bakanlığı yazışmalarını gösteriyor. Ermenice ve İbranice öğretmeni yetiştiren eğitim fakültesi yok, eşitlik ilkesi ve Lozan Antlaşması’yla düzenlenen devlet bütçesinden yararlanma hakkı uygulanmıyor. 

‘Azınlık olduğunu ispatla’
En önemli sorunlardan biri de çocuğun anne ve babasının T.C. vatandaşı olması yanında Ermeni, Rum ve Musevi olduğunu da ispatlaması zorunluluğu. Nüfus kayıtlarında Müslüman görünen bir Ermeni ya da Rum çocuğun azınlık okullarına kaydolması imkânsız. T.C. vatandaşı olmayan Ermeni, Rum ve Museviler de sadece ‘misafir öğrenci’ statüsünde okuyabiliyorlar. Anlatımlarla desteklenen raporda bir katılımcı durumu şu sözlerle ifade ediyor:
“70’li yıllar daha da zor yıllardı, bu okulların öğrencilerinin azalmasının önemli nedenlerinden birisi bence o milliyetçi cephelerin kurulduğu yıllar. Okullarda öğretmen kadrolarının, onaylarının zorluğu, öğrenci kayıtları… Kütük araştırması yapılıyor, öğrencinin bir nesil öncesi işte İslam çıkıyor, halbuki bir dönem İslamlaşmışlar, kendi öz kimliklerine, milliyetlerine dönmüşler, kabul edilmiyordu… Çok sıkıntılar yaşandı.”
Lozan Antlaşması’nın 41. maddesine göre okullara 1970’e kadar yapılan katkı, bugün uygulanmıyor. Okulların başka devletlerden para yardımı almasına izin verilmiyor. Yunanistan’dan gelen kontenjan öğretmenlerinin maaşları Yunanistan devleti tarafından, Türkçe ve Türkçe kültür dersleri öğretmenlerinin maaşları ise MEB tarafından ödeniyor, sözleşmeli öğretmenler ve personel maaşları, bina bakım-koruma giderleri, elektrik, ısınma, iletişim, kırtasiye vb. giderleri için devletten katkı alınmıyor.
Ermeni ve Musevi okullarında öğrenci sayısı bir düzeyde sabitlense de Rum okulları için öğrenci mevcudunun azlığı bugün en büyük sorun. 2012-2013 eğitim yılında Ermeni okullarında öğrenci sayısı, 67’si Ermenistanlı olmak üzere 3.137; Musevi okullarında 688; Rum okullarında 230. Rapora göre kamu otoriteyle yaşanan iletişim uyumsuzluğu, okullara dayatılan Türk milliyetçisi bakış ve andımızın okunma zorunluluğu; öğrenci yokluğundan iki yıl üst üste eğitime ara veren okullarının kapatılması diğer sorunlar.


  http://www.radikal.com.tr/115167611516764

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ARASTIRMAK - Equalizer001

  AYÇA ÖRER: ?Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde 6,437 okul varken İstanbul?da 302 gayrimüslim okulu bulunuyordu, bu okullarda toplam 29.850 öğrenci eğitim görüyordu. Şimdi yalnızca İstanbul?da bulunan 22 okul var. Bunların 16?sı Ermenilere, 5?i Rumlara, 1?i de Musevilere ait? demis. Ayca Orer, gecmisten gunumuze bir yolculuga cikarak, Istanbuldaki Gayri Muslimlerin okul sayilarindaki azalmaya tek tarafli drama penceresinden bakarak Radikal okuyucularina aktarmak istemis. Sn. Orer, eger konuya sepep-sonuc ilskisi penceresinden baksaydi, Cumhuriyet devri Turk okullarinin Osmanli okullarina gore superior konumda olduklarini, Gayri Muslim nufusun hukumet ve ait olduklari ulkeler tarafindan yeni ulkelere goce zorlandikalarini, (Istanbul Musevilerinin Zionistler tarafindan Israile goce zorlanmalari) ve geride kalan gayri-muslim ailelerin cocuklarini seve seve Cumhuriyet okullarina gonderdikleri gercegini kesfederdi. Ote yandan; Okul sayisini verip de Gayri Muslimlerin sayisini vermeyi unutmasi da Sn. Orer?in aklinin tek tarafli calistiginin kanitidir. Acik ve secik olarak soyliyecek olursak; Ayca Orer?in iyi bir arastirmaci gazeteci olmasi icin daha 40 firin dolusu ekmek yemesi gerekir. ?Her zaman ara, bir gün altın ararken bakır bulursun, yarın bakır ararken altın bulursun.? _Descartes

  - momentum

  Azınlık kalmadı ki okulu kalsa... Çok-dinlilik, başlangıçtan bu yana bütün İslam devletlerinin neredeyse tamamının bir özelliği idi. İslam hukukunun da gayrimüslim statülerine ilişkin oldukça gelişmiş alt başlıkları vardır. İşin tuhafı, İslam toplumlarının homojenleşmesinin, modern ve seküler sistemler ile başlayan bir şey olmasıdır. Bunun öncesinde Rumeli nüfusunun yaklaşık üçte biri Müslüman, Anadolu nüfusunun da dörtte biri gayrimüslimdir. İstanbul'da bu oran neredeyse yarı yarıyadır ve İstanbul gayrimüslimlerinin büyük bölümü, fetihten sonra devletin çeşitli yerlerden getirerek şehre yerleştirdiği insanlardan oluşur. Fazla lafa gerek yok, işte geldiğimiz nokta. Tabii bu homojenleşme tek taraflı değil. Osmanlı'nın kaybettiği topraklardan göç eden Müslüman nüfusun boşalttığı Balkan şehirlerinde de sahipsiz kalan okullar, camiler, tekkeler hatta hamamlar işlevsizleşmiş; ya tamamen yıkılmış, ya da kilise, müze vesaire olmuştur.

  o kadar basit değil - likapa

  atinada da yüzlerce osmanlıdan kalma cami vardı şimdi bir tane bile yok.parasını biz verelim biz yaptıralım dememize rağmen ortalığı ayağa kaldırıyorlar.bunları iyi analiz etmek gerekiyor.dünyanın en saflık derecesinde merhametlisi olmamıza gerek yok.hak sa hukuk sa karşı tarafın da bu hakka saygı göstermesi gerekir. bütün dünyada siyasette uluslararası ilişkiler böyle yürütülür. biz halk olarak herşeye iyimse bakmaya çalışıyoruz ama işi özü o kadar basit değil.bizim bin yıllık devlet geleneğimiz var ve bın yıldır bu işler böyle yürütülüyor.herşey dışarıdan bakıldığı gibi olmuyor.

  AZINLIK OKULLARI 90 YILDA ERİTİLDİ. - m.rozbilen

  Zaten hedeflenen ve arzulanan buydu.Vallahi başardık,bravo.