'Azınlık raporu davasının düşmesi yetmez, beraat etmeli'

ANKARA -  Eski İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve Alt Komisyon Başkanı Prof. Dr. Baskın Oran’ın, 301. maddeden yargılandıkları dava, Adalet Bakanlığı’nın yargılamalarına izin vermemesi nedeniyle düştü.
Ankara 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün yapılan duruşmada Yargıç Avni Mis, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in, Kaboğlu ve Oran hakkında yargılama izni vermediğinin bildirildiğini belirtti. Esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Ferhan Özdemir de, ‘devletin yargı organlarını alenen aşağılama’ eyleminde soruşturma şartının Adalet Bakanlığı’nın iznine bağlı olduğunu hatırlattı ve kamu davasının düşürülmesini istedi.
Sanık avukatları ise Adalet Bakanı’ndan yargılama izni istenmesinin yargı bağımsızlığına müdahale anlamı taşıdığını, adil yargılanma ilkesine ters düştüğünü savunarak, davanın düşmesi yerine, müvekkilleri hakkında beraat kararı verilmesini istediler. Yargıç, Avni Mis, bakanlığın kararı gereğince, Kaboğlu ve Oran hakkındaki kamu davasının düşürüldüğünü açıkladı.
Prof. Dr. Kaboğlu ve Prof. Dr. Baskın Oran hakkında, ‘Azınlıklar ve Kültürel Haklar Raporu’ nedeniyle, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme’ ve ‘devletin yargı organlarını alenen aşağılama’ suçları uyarınca dava açılmıştı. Ankara 28. Asliye Ceza Mahkemesi, Kaboğlu ve Oran hakkında açılan davayı, TCK’nın 301. maddesi yönünden düşürmüş, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçundan ise beraatlarına karar vermişti. Yargıtal ise beraat kararını, suçun maddi ve manevi unsurları oluştuğu gerekçesiyle bozmuş, 301. maddede tanımlanan suç yönünden ise Adalet Bakanı’nın izni gerektiğine işaret ederek, izin alınması gerektiğine hükmetmişti. (Radikal)