'Azınlık vakfı' kavramına son

Reform İzleme Grubu, vakıf-azınlık vakfı ayrımını bitirme kararı aldı. Yasa ekime kadar çıkacak. Dışişleri Bakanı Gül, "Yapılanları en iyi yansıtan bir İlerleme Raporu bekliyoruz" dedi.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Türkiye, Avrupa Birliği'ne (AB) uyum yolunda bir ilke daha imza
atıyor. Reform İzleme Grubu'nun dünkü toplantısında vakıfların 'azınlık vakfı' olarak ayrılmaması kararlaştırıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne yeni vakıflar yasasında bu ilkenin temel alınması ve eylüle kadar taslağın hükümete ulaştırılması talimatı verildi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de AB ile ilgili yasal değişikliklerin ekime kadar tamamlanacağı mesajı verdi.
Reform İzleme Grubu'nun altıncı toplantısı, Gül'ün yanı sıra İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in katılımıyla dün yapıldı. Bürokratlar AB uyum yasalarıyla ilgili eksiklikler hakkında bakanlara bilgi verdi. Verilen brifinge göre, birçok yasal düzenleme tamamlandı ancak uygulamalarda sorunlar sürüyor. Ayrıca azınlık vakıflarıyla ilgili yasal zemin AB'nin beklentilerini karşılamıyor.
Dini eğitim vakıflara yasak
Azınlık vakıflarının mal edinme konusunda mevcut yasa ve yönetmeliklerden kaynaklanan sorunlarının sürdüğüne dikkat çekilen toplantıda alınan karar gereği, yeni çıkacak vakıf yasasıyla Türkiye'deki bütün vakıflar aynı kurallara uyacak. Lozan'da belirlenmiş azınlıkların kurduğu vakıflar da Türkiye'de faaliyet gösteren bütün vakıflarla aynı kurallara ve kısıtlamalara tabi olacak. Ruhban Okulu'nun da vakıf bünyesinde açılabileceği olasılığının konuşulduğu bir dönemde alınan karar gereği, hiçbir vakıf dini eğitim amaçlı okul açamayacak. Çağdaş bir anlayışla hazırlanması kararlaştırılan yeni yasanın, vakıfların fonksiyonlarını artıracak, bürokrasiyi azaltacak bir anlayışla hazırlanması istendi. Vakıflar yasasının çok önemli olduğu ve taslağın eylüle kadar Başbakanlığa sunulması gerektiği vurgulandı.
Gül: Objektif rapor bekliyoruz
Gül, toplantının ardından yaptığı açıklamada, AB Komisyonu'nun İlerleme Raporu'nu 6 Ekim'de yayımlayacağını hatırlatarak, "Türkiye ile ilgili düzgün, objektif ve Türkiye'de yapılanların en iyi şekilde yansıyacağı bir İlerleme Raporu'nun çıkmasını bekliyoruz" diye konuştu.
Dışişleri Bakanı Gül, Türkiye'nin yasal düzenlemelerin hemen hemen hepsini gerçekleştirdiğini savunarak, "Bu açıdan Türkiye kritik eşiği aşmıştır diyoruz" dedi. Yargı reformunda önemli gelişmelerin olduğunu kaydeden Gül, TBMM'yi çalışmaların tamamlanması için eylül ayında tekrar toplayacaklarını
belirtti.
Uygulamayla ilgili olarak sürekli çalışma içinde olduklarını söyleyen Abdullah Gül, "Yaz aylarını en iyi şekilde değerlendireceğiz. Yasal düzenlemelerin eylül ayında tamamlanmasını umuyoruz. Zaten düzenlemeler artık geri dönüşü olmayan bir noktaya gelmiştir. İlerleme Raporu yarın yazılacak olsa, hepimizin ortak kanaati şudur: Türkiye taahhütlerini yerine getirmiştir" diye konuştu. Abdullah Gül, bunun, AB yetkilileri tarafından da değerlendirildiği kanaatinde olduğunu söyledi.