'Azınlıkları koruyun' genelgesi yetecek mi?

İçişleri Bakanlığı'nın Hrant Dink cinayeti, Malatya'daki üç misyonerin öldürülmesi ve papazlara yönelik saldırılar üzerine risk altındaki gayrimüslimlerin korunması için...

ANKARA / İSTANBUL - İçişleri Bakanlığı'nın Hrant Dink cinayeti, Malatya'daki üç misyonerin öldürülmesi ve papazlara yönelik saldırılar üzerine risk altındaki gayrimüslimlerin korunması için valilikleri yeni bir genelgeyle uyarmasına rağmen azınlıklar tedirgin.
İçişleri Bakanı Osman Güneş imzasıyla valiliklere gönderilen genelgede, son dönemde gayrimüslimlere yönelik saldırılar ve suç niteliğindeki eylemlerin arttığı vurgulanarak, "Bu tarz saldırılar, farklı inanç, düşünce ve yaşayışa sahip vatandaşlarımız arasında korku, panik ve umutsuzluğun yayılmasına yol açabilmektedir" denildi. Genelgede ayrım gözetilmeksizin herkesin anayasal eşitliğe ve ibadet, dini ayin ve dini törenlerini serbestçe yapabilme özgürlüğüne sahip olduğu vurgulandı. Gayrimüslimlere yönelik eylemler konusunda güvenlik birimlerine ulaşan bütün istihbari bilgi ve şikâyetlerin titizlikle araştırılması istenen genelgede; risk altındaki gayrimüslümlerin korumaya alınması talimatı verildi. Valilerden, farklı din ve inançlara mensup kişi ve gruplara karşı toplumsal müsamahanın artırılması doğrultusunda sosyal ve kültürel faaliyetlere olabildiğince ağırlık vermeleri de istendi.
Bu arada, daha önce koruma talebiyle İstanbul Valiliği'ne başvuran ve 'Özel güvenlik görevlisi tutun' yanıtını alan Ermeni Patrikhanesi'ne yönelik tehditler sürüyor. Patrikhanenin basın danışmanı Luiz Bakar, üç gün önce Patrikhane'ye bir tehdit telefonu daha geldiğini, kimliği belirsiz bir kişinin 'Kınalıada'da katliam olacak' dediğini söyledi. Bakar'a göre, cemaatteki tedirginlik sürüyor, okul ve kiliselere yönelik herhangi bir güvenlik önlemi alınmadı. İstanbul'da Rumca yayımlanan İHO Gazetesi'nin genel yayın yönetmeni Andrea Rumbopulos da 6 Haziran'da Fener'deki Aya Dimitri Kilisesi'nin kapısının zorlanıp içeriye taş atıldığını belirterek, "Ancak bu, kilisenin bekçisine mi, yoksa kiliseye mi yönelik, netleştiremedik" dedi.