Aziz Nesin Vakfı'ndaki iddialara 7.5 yıl istendi

Aziz Nesin Vakfı'nda kalan bir kız çocuğuna cinsel tacizde bulundukları iddia edilen iki erkek öğrenci hakkında, 'cinsel istismar' suçundan 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle fezleke düzenlendi.

İSTANBUL - Aziz Nesin Vakfı'nda kalan bir kız çocuğuna cinsel tacizde bulundukları iddia edilen iki erkek öğrenci hakkında, 'cinsel istismar' suçundan 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle fezleke düzenlendi. Vakfın yöneticisi ve kurucusu Ali Nesin hakkındaysa 'suçu yetkililere bildirmeme' iddiasıyla iddianame hazırlandı.
Çatalca Gökçeali Köyü'ndeki Nesin Vakfı'nda kalan Z.K. isimli bir kız çocuğunun dört yıl önce yine vakıfta kalan iki erkek öğrenci tarafından tecavüze uğradığı iddiaları üzerine Çatalca Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlatmıştı. İddiayı ortaya atan genç kızın annesi Gülhan K.'ydı. Savcı Cüneyt Gülabi Vurucu tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. Yaşları 18'den küçük olan zanlıların çocuk mahkemesinde yargılanması için fezleke Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildi. Fezlekede, Z.K.'nın 2003 Nisan ayında F.I.'nın 'cinsel istismarına' maruz kaldığı, bu olaydan altı ay sonra ve 2005 yılının mayıs ayında da anal yoldan tecavüze uğradığı iddiasına yer verildi. Diğer zanlı E.A.'nın da, Z.K.'ya 2004 yılında cinsel istismarda bulunduğu, ağustos ayında da anal yoldan tecavüz ettiği de belirtildi. Bu iddiaların mağdur ve annesinin anlatımları, Büyükçekmece Adli Tıp Şube Müdürlüğü ile Adli Tıp Kurumu Başkanlığı raporları ve tanıkların ifadeleriyle doğrulandığı öne sürüldü. İki gence dört yıl ile 7.5 yıl arasında hapis cezası istendi.
Savcı Vurucu, gerekli önlemleri almadığı ve suç ihbarında bulunmadığı gerekçesiyle vakfın yöneticisi Ali Nesin hakkında da iddianame düzenledi. Ali Nesin'in, bir yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.
İddialar üzerine tutuklanan F.I. ile E.A., ikinci Adli Tıp raporunda 'fiili livata oluşmadığı' belirtilince serbest bırakılmıştı.