Aziz Nesin'e anma

Aziz Nesin'in eğitim olanağı bulamayan çocuklar için kurduğu Nesin Vakfı'ndaki öğrenciler, 'Aziz dede'lerini ölüm yıldönümünde sahneledikleri oyunla andı.

ÇATALCA-Onun ölümünün üzerinden altı yıl geçti. Yaşamının önemli bir kesimini okuma olanağı olmayan çocuklara adayan Aziz Nesin'in kurduğu vakıf, ekonomik krize karşın bağışlarla ayakta durmaya çalışıyor. Oğlu Prof. Dr. Ali Nesin, babasının mirasını koruyarak, vakfın devam etmesini sağladı.
Nesin'in 1972 yılında kurduğu vakıfta yaşayan 34 çocuk Aziz dedelerine layık olmaya, onun ilkelerini yaşatmaya çalışıyor.
'Biz bir aileyiz'
Nesin Vakfı'nın müdürlüğünü üç yıl önce Sezai Güngör üstlenmiş. En büyük yardımcısı da, çocukların manevi annesi Nuran Güngör. Genelde yoksul ailelerin çocuklarını vakfa bıraktığını anlatan Nuran Güngör, "Vakfımız bir aile. Bir ailenin yapması gereken ne varsa biz de çocuklarımıza yapmaya çalışıyoruz" diyor.
Vasiyeti gereği Nesin'in vakfın bahçesinde gömüldüğünü ve üzerinde çocukların oynadığını
anımsatan Güngör, "Aziz beyin bir diğer vasiyeti de, hüzünlü anmalarla değil, ölüm yıldönümünde neşeli olunmasını istemesiydi. Bu nedenle piknik düzenledik" diyor.
Kızı aracılığıyla Ali Nesin ile tanıştıklarını kaydeden Güngör, "Benim iki çocuğum var. Onlar artık büyüyüp, kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Biz, karı-koca emekli olduğumuz için kendimizi buradaki çocuklara adadık" diyor. Çocukların psikolojik sorunlarını aile ortamında çözmeye çalıştıklarını anlatan Güngör,
"Burada ceza, ödül ve dayak yok. Onlarla bir arkadaş gibi konuşarak sorunlarımızı çözmeye çalışıyoruz" diye konuşuyor.
Kriz etkiledi
Vakfın Aziz Nesin'in kitap gelirleri ve bağışlarla ayakta durduğunu anlatan Güngör, maddi güçlükleri şöyle anlatıyor:
"Ekonomik krizle birlikte bağışlarda düşüş yaşandı. Bize yardım edenlerin çoğu orta gelir düzeyindeki insanlar. Aylık 10 milyar lira olan sabit giderlerimizi 7 milyar civarına çektik. Sanatçılardan ve aydınlardan yardım bekliyoruz. Aziz Nesin'in fikirlerini benimsemeyenler de vakfa bağışta bulunabilir. Sonuçta burası bir çocuk yuvası ve biz onlara herhangi bir fikir empoze etmiyoruz."
Aziz Nesin İlköğretim Okulu için ayrıca bağış beklediklerini anlatan Nuran anne, "Nesin Vakfı'nın yasal olarak özel okul işletme hakkı olmadığı için, kuracağımız
'Aziz Nesin Eğitim Vakfı' okulu işletecek. Vakfımız Çatalca'ya uzak olduğundan çocukları servisimizle okula gönderiyoruz. Okuldan, Çatalca'daki çocuklar da yararlanacak" diyor.
Güngör, Türk eğitim sistemindeki çarpıklıkların Çatalca'da da yaşandığına dikkat çekerek, "Nesin Vakfı çocuklarının akademik başarıları, her zaman istediğimiz düzeyde olmuyor. Kendimize ait bir okul olmadan dilediğimiz nitelikte insan yetiştirmemiz olanaksız" diye konuşuyor.
'Benim kadardı'
11 yıl önce vakfa ağabeyi tarafından bırakılan Süleyman Cihangiroğlu, "Buraya geldikten üç gün sonra Aziz dede ile tanıştım. Yanında küçük bir çocuk vardı. Kısa boylu bir adamdı. 'Muhtemelen bu o' dedim. Kafamda uzun boylu bir adam gibi canlandırmıştım. Küçük biriydi ve benim kadar bir adamdı. Tabii onu sevmeyenler buna sevinmesin. Bence onun büyüklüğü boyunda değil, yazdıklarında" diyor.
Ölümünün üzerinden altı yıl geçmesine karşın hâlâ yanlarında olduğunu söyleyen Cihangiroğlu, "Onu özlüyoruz ama, bizi bu durumlara hazırlamıştı. Onun için anmalarını matem havasında değil şenlikle kutluyoruz. Aziz dedenin de istediği buydu. 'Yetiştirmek istediği insan tipi buydu' diye düşünüyorum" diyor.
Şırnak'tan vakfa geldiğini anlatan Cihangiroğlu, "Ailemin ekonomik durumu çok kötüydü. Geçen yıl Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nü bitirdim. Bir hayatım var ve bunu neye borçlu olduğumu şimdi fark ediyorum" diye konuşuyor. Cihangiroğlu, akademik kariyerini Almanya'da sürdürmek istediğini söyledi.
Arşiv kısmen düzenlendi
Vakıfta kendi yağları ile kavrulmaya alıştıklarını anlatan Cihangiroğlu, "Aziz dedemiz öldükten sonra ona ait bin 500 dosyadan oluşan özel arşivini bulduk. Kimi eski Türkçe ile yazılmıştı.
İçerisinde Türkiye tarihine ışık tutacak belgeler var. Aziz dedenin dostlarının gönderdiği mektupları, gezi notları, Nazım Hikmet ve birçok aydın hakkında yazdıkları, çıkardığı dergiler, geçirdiği soruşturmalar üzerine belgeleri, kitap notları var. Bir bölümünü öldükten sonra kitaplaştırdık ama birkaç kitap çıkacak daha notları var. Ayrıca bu arşivin düzenlenmesi için Kültür Bakanlığı'ndan bir miktar para istedik ama vermediler. Arşivin bir bölümünü düzenledik" diye konuşuyor.
'Onları özleyeceğim'
Geçen yıl ekim ayından bu yana çocuklara gönüllü annelik yapan Alman Claudia Hopp ise, vakıfta çok mutlu olduğunu söylüyor. Türkiye'ye geldiğinde Heinrich Böll Vakfı'na başvurduğunu ve gönüllü olarak çalışmak istediğini anlatan Hopp, "Onlar sayesinde Nesin Vakfı ile tanıştım. İrem ve Yusuf ile aynı odada birlikte kaldık. Sabahları onlara kahvaltı ettiriyorum. Genel bakımları ve ihtiyaçlarını yerine getirmeye çalışıyorum. Yakında ülkeme döneceğim ve onları çok özleyeceğim" diyor. Vakıfta Nuran annenin kızı gibi olduğunu söyleyen Hopp, "Ayrılmak çok zor geliyor" diye konuşuyor.
'Aziz Nesin İlköğretim Okulu Bağış Kampanyası' için yardımda bulunmak isteyenler, Vakıfbank Çatalca Şubesi 00158002374177157 TL hesabına veya 237-4007937 dolar hesabı ya da 237-4007936 mark hesabına bağışta bulunabilir.
Tel : (0212) 783 60 49-51
Faks: (0212) 783 60 50
Web adresi: http://nesin_vakfi/index.html
e-posta: anesin@ibun.edu.tr