Aziz Nesin'lik bir diş hekimi öyküsü

Engelli diş hekimi Bilgin Bilgili'nin başına gelenler, bürokrasideki çözümsüz çelişkilerin çarpıcı örneklerinden...
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Engelli diş hekimi Bilgin Bilgili'nin başına gelenler, bürokrasideki çözümsüz çelişkilerin çarpıcı örneklerinden... Engelli kadrosunda çalışmak için Sağlık Bakanlığı'na başvuran Bilgili'ye ısrarla şu yanıt verilir: Hekimler engelli kadrosunda çalışamaz. Bilgili, çaresiz normal kodroya başvurur ama reddedilir. Çünkü yasa açıktır: Engelliler normal kadroda çalışamaz.
Engelli diş hekimi Bilgin Bilgili, dokuz yıl önce Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden mezun oldu. Okulu bitirir bitirmez de bakanlığın engelli kadrosunda çalışmak için başvurdu. Çünkü Bilgili, bir yaşındayken geçirdiği çocuk felci nedeniyle ortopedik engelliydi ve kanun gereği kurumların çalıştırması gereken yüzde 3 engelli kontenjanından yararlanmak istiyordu. Ancak bu talebi kabul edilmediği gibi, dönemin bir bürokratınca, 'Madem sakattın, neden dişçiliği seçtin' denilerek azarlandı.
Bunun üzerine Bilgili, Samsun'da bir muayenehane açarak çalışmaya başladı. Ancak kamu hastanelerinde diş tedavisi kapsamının genişlemesi üzerine, tüm diş hekimlerinin olduğu gibi Bilgili'nin de hasta sayısı düştü. Bilgili muayenehaneyi kapatmak zorunda kalınca, dokuz yıl önce reddedildiği bakanlığa tekrar başvurdu.
Bakanlık bünyesinde çalışan engelli diş hekimi olmadığı için kendini şanslı sayan ve kadro alabileceğine inanan Bilgili'nin başvurusu geri çevrildi. Personel İşleri Genel Müdürlüğü yetkilileri Bilgili'ye, "Doktor ve diş hekimlerini açıktan istihdam ediyoruz. Personel alımı ilan edildikten sonra başvurun" dedi.
Yasa: Engelliler normal kadroya giremez
Bünyesinde yaklaşık 2 bin diş hekimini istihdam eden Sağlık Bakanlığı yetkililerinin Bilgili'ye gösterdiği yol, aslında kanuna aykırıydı. Çünkü 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun devlet memurluğuna alınacaklara ilişkin şartlar arasında, engelli olmamak gerektiğini düzenleyen 48/7. madde de vardı. Bu yasaya göre, engelli olanlar engelli kadrosuna başvurmak zorunda.
Bakanlığa dava açıyor
Her şeye rağmen başvuruyu yapan ancak herhangi bir yere yerleştirilemeyip ikinci denemesinde de başarısız olan Bilgili, "Yetkililerin gösterdiği yolların kanuna aykırı olduğunu bildiğim halde ikna edemedim. Sonuna kadar mücadele ettim, başarılı olamadım. Dokuz yıl önce de reddedildim, dava açmayı düşündüm ancak soruşturmalara maruz kalmamak için bunu yapmadım. Artık kullanabileceğim bir yol yok. Bakanlığa dava açıyorum" dedi.