Aziz Sancar'a havalimanında sürpriz

Aziz Sancar'a havalimanında sürpriz
Aziz Sancar'a havalimanında sürpriz
Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar bugün İstanbul'dan ABD'ye döndü. Sancar'a havalimanında bir de sürpriz karşılama yapıldı.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Ankara'da bulunan Nobel ödüllü Prof.Dr. Aziz Sancar, THY'ye ait bir uçakla saat 12.30'da İstanbul'a geldi. Sancar İstanbul'dan da ABD'nin Şikago kentine hareket etti.

Aziz Sancar'ı Ankara'dan gelişinde Atatürk Havalimanı VİP Salonu'nda aile üyeleri karşıladı. Sancar, emekli Tuğgeneral olan en büyük ağabeyi Kenan Sancar'ın elini öperken diğer aile üyeleriyle de kucaklaştı.

Sancar'ın başka ziyaretçileri de vardı. Mezun olduğu İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni temsilen bir öğretim üyesi ile bir grup öğrenci Sancar'ın mezun olduğu yıla ait fotoğrafıyla ders bilgilerinin olduğu bir dosyayı bilim adamına hediye ettiler. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ümmühan İşoğlu Alkaç, Sancar'ı başarısından dolayı kutlarken sıralarında oturduğu okulun öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin gururunu paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Aziz Sancar onuruna akşam yemeği

Sancar da kendisine yapılan sürpriz fotoğrafı soran gazetecilere "Gençliğimi gördüm. İstanbul'da geçirdiğim güzel günler, arkadaşlarımı hatırlattı. Biraz nostalji var. Fakat öğrenciler hocalar takdir ettikleri için ayrıca sevindim. İnşallah mayıs ayında Türkiye'ye tekrar geldiğimde onları orada İstanbul Tıp Fakültesi'nde ziyaret ederim " dedi.

Sancar, daha sonra aile üyeleriyle de gazetecilere poz verdi.

Prof. Dr Aziz Sancar, hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmalarıyla 2015 Nobel Kimya Ödülü'ne layık görülmüştü.
DHA-MURAT ÇAKIR