'Azmettiriciler iyi korunuyor'

Türkiye Ermenileri Patriği 2. Mesrob, Hrant Dink cinayetiyle ilgili soruşturmadan yakındı. 2. Mesrop "Aradan bunca zaman geçmesine rağmen azmettiriciler hâlâ yakalanamadı. Bu da azmettiricinin iyi korunmasından kaynaklanıyor" dedi.

ANTAKYA - Türkiye'nin tek Ermeni köyü olarak bilinen Vakıflı Köyü'nde dün yapılan pazar ayinini yöneten Türkiye Ermenileri Patriği 2. Mesrob, Hrant Dink suikastını azmettiren kişilerin çok iyi korunduğunu söyledi.
Hatay'ın Samandağ ilçesindeki törenin ardından 2. Mesrob, gazetecilerin Dink suikastiyle ilgili sorularını yanıtladı. 2. Mesrob, "Cinayetin muhakkak bir azmettiricisi vardır. Cinayet üzerinden bunca zaman geçmesine rağmen azmettirici henüz bulunamadı ve durum karmaşık hal aldı. Bu da azmettiricinin iyi korunmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden de ortaya çıkarılamıyor. Bulunmaları için dua ediyoruz" dedi.
Çankaya'nın arsası
2. Mesrob, Çankaya Köşkü'nün yerinin Ermeni bir vatandaşa ait olduğu iddasıyla ilgili dün bir gazetede çıkan haberin hatırlatılması üzerine de, "Hukuksal bir çerçevede satın alınmış ve devlete kazandırılmış. Ermeni aileyi de eskiden beri tanıyorum ve görüşüyorum. Eskiden Ermeni vatandaşa ait olan bu yere Çankaya Köşkü yapılması bize de gurur verdi" dedi.
Ayin sırasında kiliseye sığmayan cemaat, yağmur altında dua etti. Ayine Cem Karaca'nın eşi İlkim Karaca da katıldı.