@ismailsaymaz

Azrailin gölgesinde

Bu ova ölümü hiç bu denli kanıksamamıştı. Erkekleri bir cep saati gibi ölümü yeleğine asmış, kadınları allı yeşilli fistanlarını dolamış.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

YÜKSEKOVA - Bu ova ölümü hiç bu denli kanıksamamıştı. Erkekleri bir cep saati gibi ölümü yeleğine asmış, kadınları allı yeşilli fistanlarını dolamış. Hamalları üç tekerlekli bisikletleriyle kaçak sigara, mazot ve taziye taşıyor. İran Pazarı, loş dükkânları ve kuytusunda, daha dün Hazreti Ali işlemeli halının asılı olduğu boşluğa, Azrail'in gölgesini yakıştırmış, susuyor.
Selim Bulut, "1945'ti, 33 Kurşun'dan tam iki yıl sonraydı' diyor, 'Musa Şehmeni'yi, Reşit Efendi Bitlisi'yi götürdü jandarmalar. Şu dağın ardına götürdüler. Büyüklerimizdi. Sonra duyduk ki, sınırdan kaçacaklarmış, jandarmalar çekmiş tüfeği. Ölüleri sonra bulduk."
Cengiz Topel Caddesi, uğulduyor. İlk Kıbrıs şehidinin adını taşıyan bu cadde, yine 'ölümlere' kucak açıyor. Bu ovada ölüm eksik olmuyor. Halit Tekçi, polis dipçiğinin morarttığı gözünden çok, beş yıl önce jandarma kurşunuyla yitirdiği oğlu Nezih'i anlatıyor. Nezih, çobanmış. Yukarıöçek Köyü'nde, bir gece evden çıkarmışlar. Şahitler varmış. Ve sonra onlarca kurşun sıkılmış Nezih'e. 'Oğlun kayıptır, bekle, bir gün gelir' demişler, gelmemiş. Nezih, daha 27'sindeymiş. Eşini vermemişler başkasına, namusmuş, genç kadını evlerinde tutmuşlar.
Güngör Mahallesi, adını doğrulamıyor. 23 Nisan Caddesi, çocuklarına 'Biji...' ile başlayan bir sevinçten başkasını sunamıyor. Koca kamyon lastikleri çok erken büyümüş çocuk ellerinde bir topaç gibi dönüyor, dönüyor... İrfan Sarı, "Camdaydım" diyor, "Bir kurşun geldi, camı kırdı, alnıma değdi, şükür delmedi. Bir diğeri de göğsüme geldi, çıkardılar."
Momune'nin ölümü
Bu ovada karanlık da ölüm gibi soğuyarak geliyor. Köşe başlarındaki kaçak sigara dolaplarının kilitleri donmuş, bir buz kitlesi gibi beliriyor. Ve ta uzaklardaki Cilo ve üzerindeki Terazin Yaylası, Momune'nin asırlar önceki ölümünü, çocuklara ninni, büyüklere masal gibi anımsatıyor. Yüksekova'nın yazgısı, güzel Momune'nin hikâyesi ile birleşip dilden dile dolaşıyor. "Momune, anasız kuzulara süt verirmiş" diye anlatıyor bir kır bilgesi, "Bir iftiradır atılmış, Momune, köyün çobanından gebedir, diye. Büyük ağabeyi, 'Öldürelim', ortancası, 'Dereye atalım' demiş. En küçükleri, 'Gelin yapalım' demiş. Velhasıl Momune'yi öldürmüşler. Kuzular cesedini bulmuş, sütünü emmiş. İftira anlaşılmış ama ne fayda..."
Gece silah sesleri
Yüksekova'da cenaze olaysız sona erdi ama, öncesinde meydana gelen gelişmeler gerilimi tırmandırdı. Önceki gece karanlık çökünce silah sesleri duyulmaya başladı. Resmi binaların çevresinde panzerlerle koruma duvarları oluşturulurken, asker ve polisler dolaşmamaya özen gösterdi. Silah sesleri arttıkça, ilçeye de takviye birlikler geldi. Arka sokaklarda Kalaşnikof silahı taşıyan maskeli kişiler görüldü. Sabah Cengiz Topel Caddesi'nin duvarlarına PKK imzalı yazılar yazıldığı belirlendi.


    http://www.radikal.com.tr/7635347635340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.