'Baba Beni Okula Gönder' kampanyasını rakamlar anlatıyor

'Baba Beni Okula Gönder' kampanyasını rakamlar anlatıyor
'Baba Beni Okula Gönder' kampanyasını rakamlar anlatıyor
Ergenekon'un 12. dalgasında gözaltına alınan Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Üyesi Tijen Mergen binlerce kız çocuğunun okula gitmesini sağlayan Milliyet Gazetesi'nin toplumsal duyarlılık projesi 'Baba Beni Okula Gönder' kampanyasını yürütüyordu


Kampanyanın başardıkları başka söze gerek bırakmıyor:
23 Nisan 2005 tarihinde başlayan kampanyada şimdiye kadar 110 binin üzerinde destekçi tarafından 30 milyon TL’ye yaklaşan bir kaynak sağlandı. Maddi destek çalışmaları içinde ağırlıklı olarak yurt yapımı ve kız öğrencilere burs verilmesi konularında çalışmalar yürütüldü. Ayrıca ilköğretim okulları yaptırıldı.

27 kız yurdu tamamlandı
Kampanya kapsamında 28 kız öğrenci yurdunun yapımı üstlenildi, bunlardan 27’si hizmete açıldı. Yurtların toplam öğrenci kapasitesi 3.185’e ulaştı. Bu yıl, bu yurtlarda barınan 96 lise son sınıf öğrencimizden 26’sı üniversiteyi kazandı. Üç yıllık çalışmanın sonucunda ‘Baba Beni Okula Gönder’ kapsamında Türkiye genelinde burs verilen kız öğrenci sayısı 7.732’ye ulaştı. Halen 7.156 öğrenciye burs verilmeye devam ediliyor. 2008-2009 eğitim öğretim döneminin ilk yarıyıl karneleri dağıtıldığında, kampanya kapsamında burs alan ve yurtlarda kalan kız öğrenciler 2 bin 331 teşekkür, 1182 takdir ve 88 adet onur belgesi aldılar.
Kampanya kapsamında ancak acil ihtiyaç duyulan bölgelerde köy okulları ve ilköğretim okulları yapılması hedeflendi. Tamamlanan okul sayısı 10’a ulaştı. Kampanya çerçevesinde ayrıca çok sayıda seminerler, geziler, eğitim faliyetleri yapıldı. Kampanya hem ulusal hem de uluslararası alanda pek çok ödül aldı. (Radikal)