Baba bu sefer kesin mi?

Baba bu sefer kesin mi?
Baba bu sefer kesin mi?
32 yıldır cezaevinde olan Tahir Canan için 4. Yargı Paketi ile özgürlük yolu açıldı. Ailesi ise geciken adaletten dolayı buruk bir sevinç içinde.
Haber: MİRAY ÇİMEN / ANKARA / Arşivi

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 4. Yargı Paketi ile birlikte yaklaşık 32 yıldır cezaevinde bulunan Tahir Canan’a özgürlük yolu gözüktü. Tahir Canan’ın eşi Gülnigar Canan, “İnanıp inanmamaktan öte adaletsizliğin devam ettiği koşulda bizim için geciken adalet bizi çok fazla mutlu edemiyor” dedi. Tahir Canan’ın oğlu İlhan Canan ise haberi aldıklarında yaşadıklarını “Dün kızım Eftelya öğrendi ‘Baba kesin mi bu sefer’ dedi” sözleriyle anlattı.
Radikal’e duygularını anlatan Gülnigar Canan, haberi duyar duymaz, cezaevi idaresini arayıp konu hakkında bilgi verilmesini istediğini ifade ederek, “İletip iletmediklerini bilemiyorum” dedi. 4. Yargı Paketi’nin görüşmelerini yakından takip ettiklerini anlatan Gülnigar Canan, “Dün (önceki gün) yaklaşık 30 saatlik paket takibini tamamladık. Pakete ihtiyacı da yok eşimin aslında. Şimdiye kadaDki kararlar uygulansa zaten hiç girmemesi gerekiyordu. Geciken adalet çok fazla mutlu edemiyor” dedi.

Kucaklaşmayı bekliyoruz

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan ağır kalp hastası Fatma Tokmak başta olmak üzere bütün hasta tutsakların da salınmasını istediklerini belirten Gülnigar Canan, “Onların da bir an önce insani olarak ailelerine kavuşturulmasını istiyoruz” diye konuştu.
“İnanılmaz mutluyuz ama artık sonucu da olsun, bir an önce kucaklaşmayı bekliyoruz” diyen Canan’ın oğlu İlhan Canan ise “Bir kampanya başlattık ama bizim yaşamımızda 32 yıldır devam eden bir süreç bu aslında. Kampanya süreci biraz durumu hızlandıran da bir anlayışı getirdi. Meclis’te 4 partinin milletvekillerine biz yaşanan hukuksuzluğu anlattık. Sıkıntımıza karşı bir duyarlılık gösterdiler. 4 partinin aynı konu üzerinde uzlaşmış, bir karar vermiş olması güzel bir gelişme” dedi. Hukuksuzluğun son bulmasının kendileri için bir sevinç kaynağı olduğunu ifade eden İlhan Canan, duygularını şu sözlerle anlattı: “Ben 35 yaşındayım, babam 32 yıldır tutuklu. Tahir Canan’ın 4 oğlu, 6 torunu var dışarıda. Eşi var, kardeşleri var. Herkes için inanılmaz bir sevinç oldu. Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp salıverilme sürecini bekliyoruz. Bu konuda avukatlarımız başvuru yapacaklar savcılık kanalına. Belki bugün , belki önümüzdeki hafta bu salıverme olayı gerçekleşir diye tahmin ediyoruz. 2003’ten beri hep hukuksuzluğu anlatıyoruz, hukuk koridorlarında direniyoruz. Bugün çıkacak, yarın çıkacak diye bekliyorduk. Dün kızım (Eftelya) öğrendi ‘Baba kesin mi bu sefer’ dedi. 11 yaşında. 3. Yargı Paketi’nde de çıkacak diye çok umutlandı, sonra moral bozukluğu yaşadı. ‘Bu sefer kesin’ dedik. İnşallah sıkıntı çıkmaz sonrasında. Çalışmada emeği geçen herkes ‘Artık tamam’ dedi. Biz şimdi kucaklamayı bekliyoruz artık.”

Ülkücüler de yararlanacak

4. Yargı Paketi’ne eklenen madde ile sadece Tahir Canan’ın özgürlüğüne kavuşmayacağı bildirildi. Tahir Canan ile aynı durumda olan; Hasan Gülbahar, Halil Gündoğdu, Muzaffer Öztürk, Osman Evcan, Mehmet Aytunç Altay, Mehmet Çiftçi, Tuncay Kurtbaş, Hasan Erdemli, Cemil Erdem’in yasa yürürlüğe girdikten sonra salıverileceği kaydedildi. Düzenlemenin aynı zamanda bazı ülkücüleri de kapsadığı; bu ülkücülerin de Ali Fuat Tarhan, Ersin Alaşhakim, Mahmut Gül, Ramazan Çepni, Mahir Kavalcı, İsmail Turhan ve Cevdet Yayla olduğu ifade edildi.