Baba dayağına karşı 3 kardeşe koruma

Baba dayağına karşı 3 kardeşe koruma
Baba dayağına karşı 3 kardeşe koruma
Eşi tarafından terk edilen madencinin 3 çocuğu, babalarından dayak yediklerini söyleyince devlet korumasına alındı.

ZONGULDAK - Şenol Topçuoğlu'nun, 1997'de evlenip 3 çocuk sahibi olduğu eşi Songül Topçuoğlu, geçen yıl 22 Ağustos'ta evi terk etti.

17 Ocak'ta evine dönen Songül Topçuoğlu, 10 gün sonra ortadan kayboldu. Şenol Topçuoğlu, Songül Topçuoğlu'ndan boşanmak için Aile Mahkemesi'ne başvurdu.

Eşinin evi terk etmesi üzerine çocukları ile yalnız kalan Şenol Topçuoğlu, 6'ncı sınıf öğrencisi ile henüz okula gitmeyen iki çocuğuna bakması için bu eğitim dönemi başında liseye kaydını yaptırdığı kızının okulunu dondurdu. Şenol Topçuoğlu, iddiaya göre geçen 3 Mayıs'ta cep telefonu ile çok konuştuğu gerekçesiyle büyük kızına vurdu. Genç kız karakola giderek babasının kendisini dövdüğü iddiasıyla şikayette bulundu.

Gözaltına alınan ve suçlamayı kabul etmeyen Şenol Topçuoğlu, ifadesinin ardından serbest bırakıldı. 3 çocuk ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nce geçici olarak koruma altına alındı.

ÇOCUKLARINI ALMAK İÇİN DİLEKÇE VERDİ
Şenol Topçuoğlu, yurda yerleştirilen çocuklarını alabilmek için dilekçe ile kuruma başvurdu. Eşinin evi terk etmesinden sonra kızının okulunu kardeşlerine bakması için dondurduğunu söyleyen Şenol Topçuoğlu, şöyle konuştu:

"İşe gittiğimde çocuklar evde yalnız kalıyordu. Bu yüzden büyük kızımın okulunu dondurmuştum. Kızım son günlerde sürekli telefonla ilgileniyor, kardeşleriyle ilgilenmiyordu. Sabah işe giderken kardeşleriyle ilgilenmesi için yatağından kaldırmak istedim. Ama o yorganı üzerine çekip telefonla ilgilendi. Ben de sinirlendim ve elinden telefonu aldım. Sonra tekrar elimden telefonu aldı. Karakola giderek, 'Babam beni dövdü' diye şikayetçi olmuş. Ben kızıma vurmadım. Sadece kızdım. Ama 3 çocuğum da koruma altına alındı. Ben çocuklarımı geri almak istiyorum. Çocuklarımı çok özledim."

GEREKÇE: ŞİDDET İDDİASI VE BAŞI BOŞ KALMALARI
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Kemal Gümrükçü isekoruma kararının geçici olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

"Aile ile ilgili araştırmalarımız sürüyor. Anne yok. 3 çocuğun da evde bakılması konusunda ihmal söz konusu. Liseye giden çocuğun okulu dondurulmuş. Baba da çocuklarına bakabilecek bir güvence vermiyor. Bütün bunları değerlendiriyoruz. Konuyla ilgili incelememiz sürüyor."

DHA - Durmuş SEVİNDİK