Baba: Dink'e üzülmüştüm benim de başıma geldi...

CHP milletvekillerinin taziye ziyaretinde bulunduğu şehit babası Abidin Kutluca, "Bizim Kürt vatandaşlarla bir sorunumuz yok. Ermeni yazar Hrant Dink İstanbul'da öldürüldüğünde ben de üzülmüştüm. Şimdi benim oğlum şehit edildi" dedi.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP milletvekillerinin taziye ziyaretinde bulunduğu şehit babası Abidin Kutluca, "Bizim Kürt vatandaşlarla bir sorunumuz yok. Ermeni yazar Hrant Dink İstanbul'da öldürüldüğünde ben de üzülmüştüm. Şimdi benim oğlum şehit edildi" dedi.
CHP milletvekilleri dün genel başkan Deniz Baykal'ın talimatıyla şehit ailelerini ziyaret etti. Bu çerçevede Ankara milletvekilleri Zekeriya Akıncı, Nesrin Baytok ve Tekin Bingöl, Hakkâri'de şehit olan Vedat Kutluca'nın Kırıkkale Keskin'deki ailesine başsağlığı ziyaretinde bulundu.
Baytok'u ağlatan konuşma
Ziyarette şehit erin babası Abidin Kutluca'nın "Ben ölsem dahi benim ruhum bunları takip edecektir. Biz bunları tükürükte boğarız. Eline üç-beş tane ABD silahı alıp çıkanların bu ülkeyi bölmeye güçleri yetmez" sözlerinin CHP milletvekili duygulandırdığı belirtildi. TBMM'de ziyareti anlatan Nesrin Baytok, "Oğlunu birkaç gün önceki bir saldırıda şehit veren bir şehit babası 'Geride beş çocuğum var. Benimle birlikte bu evde altı kişiyiz. Hepimizin canı bu vatana feda olsun' diyor. Ben bu sözlerden sonra dayanamadım. Seslice ağlamamak için kendimi zor tuttum ama gözyaşlarıma hâkim olamadım. Çok acı bir durum. Buna yürek dayanmaz" dedi. Görüşmeden Kutluca'nın şu sözleri aktarıldı:
"Bizim Kürt vatandaşlarımızla bir sorunumuz yok. Ermeni yazar Hrant Dink İstanbul'da öldürüldüğünde de ben üzülmüştüm. Yazık çocuğa demiştim. Niye öldürüldü diye kendi kendime sormuştum. Bir problem varsa oturulup konuşulur. Anlaşılır, niye insanlar öldürülüyor ki? Çok üzülmüştüm. O da bu memleketin evladıdır. Bizim Laz, Çerkez ve Kürt komşularımız var. Bizim ailede Kürt gelinimiz var. Hiçbir problemimiz yok. Bir arada yaşıyoruz. Ama oğlum şehit oldu. Ben şehit babasıyım ama şehidim 70 milyonun şehididir. Biz de anne baba olarak tabii olarak acımızı yaşıyoruz."
Şehit babaları asker arkadaşı
CHP'liler Keskin ziyaretlerinde şehit ailelerini birbirine daha da bağlayan bir acı bir tesadüfü de öğrendi. Hakkâri'deki saldırıda şehit olan Er Vedat Kutluca'nın babası Abidin Kutluca ile Afyonlu Er Yavuz Öztürk'ün babası Şükrü Öztürk asker arkadaşı çıktı. Abidin Kutluca'nın CHP'lilere, "Benim oğlumun asker arkadaşı ve şehit arkadaşı Afyonlu er Yavuz Öztürk'ün babası Şükrü Öztürk de benim asker arkadaşım. Bizim acemi birliğimiz İstanbul, usta birliğimiz ise Tekirdağ idi. Çocuklarımız şehit olunca asker arkadaşımın oğlu olduğunu öğrendim. Sizden rica ediyorum. Madem şehit ailelerini ziyaret ediyorsunuz. Afyon'a gittiğinizde de benim adıma Şükrü Öztürk'e başsağlığı dileyin, selamımı iletin" diye konuştuğu öğrenildi..
Bunun üzerine CHP Ankara milletvekili Zekeriya Akıncı, şehit babası Kutluca'nın isteğini Afyon'daki şehit Öztürk ailesini CHP adına ziyaret edecek olan heyetin başkanı Afyon milletvekili Halil Ünlütepe'ye iletti.