Babacan: Birkaç operasyonla kalmaz

Yunanistan'daki görüşmelerine devam eden Dışişleri Bakanı Ali Babacan, hükümetin 28 Kasım'da Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) Kuzey Irak'a operasyon yetkisi verdiğini hatırlattı ve...
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan'daki görüşmelerine devam eden Dışişleri Bakanı Ali Babacan, hükümetin 28 Kasım'da Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) Kuzey Irak'a operasyon yetkisi verdiğini hatırlattı ve TSK'nın bu yetki çerçevesinde sadece 'birkaç operasyonla' sınırlı kalmayacağını söyledi. Ayrıca hükümetin tezkerenin süresini uzatmayı ve daha fazla operasyon yapmayı gündemine aldığı öğrenildi.
Yunanistan'ı ziyaret eden Babacan şu mesajları verdi:
Operasyon değil operasyonlar: TSK, kendisine verilen yetkiyi Meclis'te kabul edilen tezkere çerçevesinde kullanlacaktır. Tezkere bir yıllıktır. TSK, bu yetkiyi nasıl ve ne zaman kullanacağına kendisi karar verecek. Artık bir sürecin içerisindeyiz. Bu, birkaç operasyondan ibaret olmayan, içinde pek çok farklı girişimleri içerebilecek bir süeçtir.
Kuzey Irak yönetimine güven yok: Terör örgütünü uluslararası toplumdan izole etme yönünde önemli başarı sağladık. Bunu Avrupa ve Amerika ile önemli ölçüde yaptık. Irak merkezi hükümeti de bu konuda önemli adımlar attı, PKK ile arasına mesafe koyabiliyor. Ama Kuzey Irak yönetiminden tatmin edici sözler duymadık. Birtakım görüntüler çekip güvenimizi kazanacak işler yapmaya çalışıyorlar ama biz onlardan gerçekten güvenimizi kazanacak çaba göremedik. Diyalog kurmak istiyorlarsa terör örgütü ile aralarına mesafe koymaları şarttır.
Diplomatik kaynaklar da Kuzey Irak konusundaki gelişmeleri değerlendirirken, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'ye İstanbul toplantısı için yapılan davetin güncellenmediğini ancak hâlâ geçerli olduğunu bildirdiler. Bir yetkili, "Her an gelebilir, görüşebiliriz" dedi. Türkiye'nin Barzani yönetimini tanımadığına dikkat çeken yetkili, "'Haddimizi biliyoruz' derlerse konuşuruz" dedi.
Hükümetin, askeri operasyona olanak tanıyan tezkerenin gerekirse uzatılması eğiliminde olduğu öğrenildi. Bir yıl içinde tezkere kullanılırken, ABD ile görüşmeler sürecek ve PKK'nın tasfiye edilmesi yönünde bir plan uygulanacak.