Babacan: Hedefimiz Irak halkı değil

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Irak’a yönelik alınacak ekonomik tedbirlerin hedefinin Irak halkı olmadığını, terör örgütü, teröristler ve onlara yardım eden, kaynak sağlayan unsurlar olduğunu söyledi.

ANKARA - Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Irak’a yönelik alınacak ekonomik tedbirlerin hedefinin Irak halkı olmadığını, terör örgütü, teröristler ve onlara yardım eden, kaynak sağlayan unsurlar olduğunu kaydetti. Babacan, Dışişleri Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Babacan, Irak’a yönelik ekonomik tedbirlere ilişkin bir soru üzerine, bu konuyu dün Bakanlar Kurulunda ayrıntılı şekilde ele aldıklarını belirterek, "Burada ekonomik tedbirlerin ne amaçla, kimi hedefleyerek alındığı çok önemli. Biz ekonomik tedbirlerden bahsettiğimizde ne Türkiye’de yaşayanların ne de Irak halkının herhangi bir sıkıntıya, herhangi bir güçlüğe uğramasını arzu etmeyiz. Ekonomik tedbirlerden kastımız terör örgütünün ekonomik kaynaklarıdır ve terör örgütüne destek veren unsurların ekonomik kaynaklarıdır" dedi.

Çerçevesi iyi belirlenmiş, iyi hedeflenmiş ve terörü, terör örgütünü ve destekçilerini hedefleyen bir ekonomik tedbir listesi üzerinde çalışıldığını, bu tedbirlerin önceden ilan edilmeyeceğini kaydeden Babacan, "Bazı tedbirler zaten çoktan devreye girmiş durumda. Zamanı geldiğinde de gerekli adımlar atılacak. Bunu önceden ilan etmeden, gerektiği zaman gereken adımı atarak yapma kararını aldık" diye konuştu.

Babacan, hava sahasının Irak’ın kuzeyine yönelik uçuşlara kapatıldığı yönündeki haberlere ilişkin olarak da ekonomik tedbirlerin sahasının çok geniş olduğunu, bununla ilgili ne zaman hangi adımın atılacağını ilan etmeyeceklerini, gerektiği zaman gerekenlerin yapılacağını söyledi.

Babacan, bugüne kadarki uygulamalarda özellikle Irak’la ilgili uçuşlarda teknik bazı gerekçelerle dönem dönem bazı kısıtlamalar olduğunu ve bundan sonra da olabileceğini kaydederek, "Ekonomik tedbirlerin hedefi Irak halkı olmayacaktır, kendi halkımızın olumsuz etkilenmesine izin vermeyeceğiz. Hedef terör örgütüdür, teröristlerdir ve onlara yardım eden, onlara kaynak sağlayan unsurlardır" dedi.

Bakan Babacan, İstanbul’da düzenlenecek Genişletilmiş Irak’a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısında Iraklı yetkililerle ikili görüşmelerinin olup olmayacağı ve toplantıya Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin davet edilip edilmediğine ilişkin bir soruya karşılık da ikili görüşmelerin hangi ülkelerle olacağı konusunda çalışmaların sürdüğünü, bu çerçevede ikili ve üçlü temasları ve başka formatlardaki programların saatleri ve yerleri kesinleşince bunu paylaşacaklarını söyledi.

İstanbul’daki toplantının Dışişleri Bakanları toplantısı olduğunu hatırlatan Babacan, bu çerçevede ilgili ülkelerin dışişleri bakanlarını yazılı olarak davet ettiğini, aynı zamanda AB Komisyonunun dış ilişkilerden sorumlu üyesini, Arap Birliği Genel Sekreterini, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreterini ve BM Genel Sekreterini de bu toplantıya davet ettiğini belirtti.

Babacan, toplantının açılışının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasıyla yapılacağını ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün tüm katılımcılara öğlen yemeği vereceğini belirterek, "Dolayısıyla biz açılışta ve öğlen yemeğinde katılımcı ülkelerin hükümet ya da devlet başkanları arzu ettikleri takdirde katılabileceklerini duyurmuştuk. Kim katılmak isterse kapımız açıktır. Bu Irak için de geçerlidir, başka ülkeler için de geçerlidir" dedi. (aa)