Babacan: Kuzey Irak yanımızda

AKP'nin Kızılcahamam kampına sınır ötesi operasyon damga vurdu. Dışişleri Bakanı Babacan: "Tezkereyi kullanmak için çıkarttık. Kuzey Irak yönetimi terörle mücadelede Türkiye'nin yanında.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - AKP'nin Kızılcahamam kampına Kuzey Irak'a yönelik sınır ötesi operasyon tartışması damgasını vurdu. Bazı Kürt kökenli milletvekilleri 'Kuzey Irak'a girilmesi macera olur' mesajını verdi. Dışişleri Bakanı Ali Babacan ise, "Tezkere masada, kullanmak için çıkarttık. Terörle mücadelede artık Kuzey Irak yönetimi yanımızda" dedi.
AKP'nin Kızılcahamam kampı dün sona erdi. Son gün eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Babacan, Başbakan Yardımcıları Nazım Erken, Cemil Çiçek ve Hayati Yazıcı brifing verdi. Erdoğan da önceki gece geç saatlerde aralarında başbakan yardımcılarının da bulunduğu 10 bakanla dar kapsamlı bir toplantı yaptı. Toplantıda Doğu ve Güneydoğu'ya yönelik ekonomik ve sosyal icraatın değerlendirildiği belirtildi. Kampta değerlendirme yapan Babacan'a bazı Doğu ve Güneydoğu milletvekilleri, "Operasyon yapılacak mı?" sorusunu yöneltti. Bakan Babacan ise, "Tezkereyi kullanmak için çıkarttık. Nasıl ve ne zaman olacağı tezkerede yazılı. Uygulanması için karar alındı, tezkere masada" dedi. Babacan ayrıca, Kuzey Irak yönetiminin son günlerde söylem değişikliğine gittiğine dikkat çekerek, "Onlara anlattık, 'Türkiye'nin yanında olmanız sizin yararınıza' dedik. Artık Kuzey Irak yönetimi terörle mücadelede Türkiye'nin yanında" diye konuştu.
'Somut öneri getirin'
Kürt kökenli bazı milletvekillerinin demokratik açılımlarla GAP'ın geliştirilmesi önerileri üzerine ise Başbakan Erdoğan devreye girdi. Erdoğan, "Sorunu söylüyorsunuz, ama net çözüm getirmiyorsunuz. Çözümlerle gelin, öneri getirin. Biz de sorunları biliyoruz, nasıl adım atarız, nasıl çözeriz, işsizliği nasıl azaltırız; bunların önerisini getirin" şeklinde konuştu.
Kampta bazı milletvekillerinin de DTP'yi kapatma davasını eleştirmesi üzerine oturumu yöneten AKP'liler "Konu yargıya intikal etti, bu konuya girmeyin" uyarısı yaptı.