Babacan: Kuzey Irak'a askeri harekat başlayacak

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin Kuzey Irak'a askeri harekatı 'büyük sorumluluk'la, en doğru zamanda başlatacağını dile getirdi.

ANKARA - ABD'nin anlık istihbarat vermeye başladığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak sınırındaki PKK hedeflerini yoğun ateşe tuttuğu iddiaları tartışılırken Dışişleri Bakanı Ali Babacan, PKK hedeflerinin etkin biçimde yokedilmesine ilişkin ABD ile etkin istihbarat paylaşımının başladığını açıkladı. İstihbarat paylaşımının 5 Kasım'da ABD Başkanı George Bush ile Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yaptığı görüşmede Amerikan yönetiminden alınan bir taahhüt olduğunu söyleyen Babacan, Türkiye'nin Kuzey Irak'a askeri harekatı 'büyük sorumluluk'la, en doğru zamanda başlatacağını dile getirdi.

Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon için hükümete yetki veren tezkerenin ne zaman kullanılacağına ilişkin tartışmalar Dışişleri Bakanlığı'nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe görüşmelerine damgasını vurdu. Komisyonun MHP ve CHP'li üyeleri, tezkerenin 19 Ekim'de Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlatırken, hükümetin tezkereyi 'gecikmeksizin' kullanmasını istedi.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan ise hükümetin PKK ile mücadeledeki kararlılığını vurgularken, bu mücadelede ABD ile yapılan son görüşmelerden sonra yeni bir döneme girildiğini söyledi. Bugüne kadar Türkiye ile ABD arasında etkin istihbarat paylaşımı konusunda gecikme ve aksamalar yaşandığını ancak ABD Başkanı Bush ile Başbakan Erdoğan'ın 5 Kasım'da yaptığı görüşmenin ardından bu sorunların giderileceğine dair Amerikan yönetiminden taahhütler alındığını söyledi. "Şimdi tüm birimler yeni talimatlandırmayla çalışıyor. İstihbaratın eyleme dönük olması çok önemliydi. Şimdi böyle bir istihbarat paylaşımı başladı. İstihbarat ve güvenlik birimlerimiz yeni bir anlayışla çalışıyor. ABD'yle ilişkilerimiz de yeni bir sınavdan geçiyor" dedi.

Kuzey Irak'a askeri harekatın 'ciddi ve büyük sorumluluk gerektiren' bir iş olduğunu belirten Babacan, bir kere askeri harekat kararı alındığında amacın ve hedefin başarı getirecek sonuca yönelmek olacağını söyledi. Babacan, "Harekattan önce uygulamaya zorlayacağımız diplomasiyi nakış işler gibi hazırlamamız gerekir. Biz de bunu yapıyoruz. Tezkereyi en uygun ve en etkin şekilde belli bir sorumluluk bilinciyle en doğru zamanda kullanacağız" dedi.

Tek vücut olalım

Babacan, PKK'yı Avrupa, Amerika, NATO dahil birçok uluslararası örgütün terör örgütü olarak tanıdığını belirtirken, "Mücadelemizden sonuç almamız için hepimizin resmi, sivil tüm kurumlarımızın tek vücut olması gerekiyor. Bir kere anlaşalım, PKK terör örgütü. Bu, tek vücutluğu hem içerde hem dışarda sağlayalım" dedi. Babacan'ın bu sözleri, Kuzey Irak sorununun diyalogla çözülmesini isteyen DTP'ye karşı söylediği gözlendi.

DTP TSK'ya yüklendi

Bütçe üzerindeki konuşmalarda DTP milletvekili Hasip Kaplan, TSK'yı hedef aldı. Kaplan, asker ve polisin sivil otoritenin altında olması gerekirken bunun mümkün olmadığını söyledi. Kaplan, "Hiçbir demokraside asker bu kadar konuşmaz. Kışlaya siyaset ve ticaret girerse birlik ve dirlik, hukuk olmaz" dedi. Kaplan, CHP lideri Deniz Baykal'ın Kuzey Irak'la ekonomik ve sosyal ilişki kurulmasına dönük önerilerini desteklediklerini, Baykal'ın bu açılımını meclisin genişletmesini istedi. Kaplan, mecliste bir komisyon oluşturulmasını bu komisyonun Kerkük ve Erbil'de inceleme yapmasını istedi.

Kaplan'ın TSK'yı hedef alan sözlerine Dışişleri Bakanı Babacan da "çok yanlış" diye yanıt verdi. Babacan, TSK'nın gücünü ve itibarını artırmanın herkesin amacı olması gerektiğini öne sürerken, bunun mili birlik ve beraberliğin de gereği olduğunu söyledi.

Hükümet ve muhalefeti karşısında buldu

Görüşmelerde DTP'nin 'demokratik, özerklik projesi' de eleştiri konusu oldu. DTP'yi bölücülükle ve 'tek vatan, tek bayrak prensibine karşı çıkmakla' eleştiren MHP ve CHP'lilere DTP Milletvekili Gülten Kışanak "Farkılıklara tahammülünüz yok" yanıtını verdi. Kışanak, "Etnik kökene dayalı bölgesel özerklik istemiyoruz. İnsanları tek tip olarak tanımlamaktan vazgeçin. Biz, Kürtçe'ye özgürlük istediğimizde bile ihanetle suçlanıyoruz" deyince, komisyonun tüm milletvekilleri Kışanak'a "Siz, kimsiniz" diye seslendi. CHP'li Gürol Ergin, "Kimseyi kandırmayın, açık olun" derken, Kışanak, "Her dediğimi yanlış anlıyorsunuz" diye yakındı.

DTP'li Hasip Kaplan da, Türkiye'de Kürt sorununun 84 yıldır 'askere havale' edildiğini, siyasetçilerin bu sorundan 'kaçtığını' öne sürdü. "Ben hiç şiddeti savunmadım. Bizim seçmenimiz de, Şırnak'lı vatandaşımız şiddetin durması için bizi meclise gönderdi" diyen Kaplan'a, MHP, CHP ve AKP sıralarından "Propaganda yapmayın" çıkışı geldi. Kaplan ise Kürt sorununun meclis çatısı altında çözülmesi gerektiği görüşünde ısrar etti ve "Cesaret edelim. Hep beraber, bu sorunu çözelim" dedi.

"Gerilla değil terörist" tartışması

Kaplan'ın bu sözlerine AKP'li Zekai Özcan "Beni daralttınız, neler söylüyorsunuz" diye karşı çıkarken, CHP'li Mustafa Özyürek "Baykal'ın açılımını çarpıtmayın. Teröristlerle, masum insanları ayıralım. Size saldırana silahla yanıt vermek zorundasınız" yanıtını verdi. Kaplan, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a gönderme yaparak, "Özal kadar yürekli olmak yeter. Siz ister gerilla ister isyancı, ister terörist deyin bu sorunun çözülmesi gerekir" diye yanıt verdi. CHP'li Özyürek, Türkiye'de mezhep ayrımı olmadığını ancak kimilerinin böyle davranarak ülkede bölücülüğü körüklediğini belirtirken, Kaplan'dan "Olmaz mı, bize kart-kurt diyorsunuz" çıkışı geldi. Özyürek de, "Bunların adı gerilla değil, terörist. Tezkerenin gecikmeksizin kullanılmasını istiyoruz" dedi. (Radikal)