Babacan: Terörle savaş işbirliği içinde sürecektir

Dışişleri Bakanı Ali Babacan "Teröre karşı ABD ve Irak'la ortak tutuma ulaşmak için çok çaba sarf ettik. Ancak probleme çözüm bulamadık, üstelik terör daha da büyüdü" dedi.

KAHİRE/ANKARA - Dışişleri Bakanı Ali Babacan "Teröre karşı ABD ve Irak'la ortak tutuma ulaşmak için çok çaba sarf ettik. Ancak probleme çözüm bulamadık, üstelik terör daha da büyüdü" dedi. Babacan, terörle mücadelenin işbirliği içinde yürütüleceği mesajı da verdi.
Babacan, dün Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tarafından kabul edildi. Bir saat 15 dakikalık görüşme sonrası yaptığı açıklamada "Türkiye'nin Irak'ın egemenliğine saygı duyduğunu" vurgulayan Babacan, "Terörle savaş Amerikan yönetimi ve Irak hükümetiyle işbirliği halinde yürütülecektir. Türkiye terörle mücadeleyi sürdürmede kararlıdır" ifadelerini kullandı. Babacan, Arap Birliği Genel Sekreteri Emir Musa ile de görüştü. Musa Türkiye'nin kaygılarına hak verdiklerini belirtti. Babacan'ın yarın Bağdat'a giderek Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüşmesi planlanıyor. (Radikal, aa)