Babadan kızına zincirli işkence

Babadan kızına zincirli işkence
Babadan kızına zincirli işkence
Adana'da 59 yaşındaki Cabbar Y. 'Niye akşam bisiklet sürüyorsun?' dediği kızını dövüp, banyoya bağladıTahsin ÜLKER/ADANA

ADANA’da 59 yaşındaki Cabbar Y., sokakta bisiklet sürüp, eve geç gelen kızı 14 yaşındaki kızı U.Y.’yi, zincirle ayağından ve boynundan banyodaki boruya bağladı. Ağabeyi tarafından banyodan çıkarılan U.Y., yaklaşık 1.5 saat sonra anahtarı alıp getiren polislerce kurtarıldı. Öfkeli baba gözaltına alındı.
Dün saat 22.00 sıralarında meydana gelen olayda, iddiaya göre, başkasıyla evli olan Cabbar Y. ile nikahsız yaşayan 3 çocuk annesi Fatma Geçit, anlama güçlüğü çeken ve Özel Hacer Özdemir Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören oğlu Oğulcan, Semiha Yücel İlköğretim Okulu 7’nci sınıf öğrencisi kızı U.Y. ve eğitim merkezi görevlilerinden Ebru Berköz ile birlikte akşam eve geldi. Fatma Geçit ve Ebru Berköz evde konuşurken, U.Y. bisikletini alıp, sokakta sürmeye başladı, bu sırada eve gelen baba Cabbar Y. kızını göremeyince sinirlendi.

ZİNCİRLE BANYOYA BAĞLADI
Öfkeli baba, bir süre sonra gelen kızı U.Y.’ye, “Niye akşam bisiklet sürüyorsun. Bu saate kadar sokakta bisiklet sürünür mü?” diye bağırıp, dövmeye başladı. İddiaya göre, bir sopayla kızına vuran öfkeli babayı, eşi ve eğitim merkezinin görevlisi engellemeye çalıştı. Onlara da sopayla vuran Cabbar Y., öfkesini alamayıp, evdeki yaklaşık 10 metre uzunluğundaki zincirle kızını boynundan ve ayaklarından zincirleyip, banyodaki boruya bağladı. Ağlayan kızını dövmeyi sürdüren baba, ardından resmi nikahlı eşi Sabriye Y.’nin evine gitti. Babasının ayrılmasından bir süre sonra gelen Murat Y., banyoya zincirli kardeşinin ayaklarındaki zinciri çözüp, kurtardı. Ancak kilidi açamayınca, zincirli halde oturma odasına götürdü. Zincirli işkenceyle şoka giren, ağlayan U.Y.’yi eve gelen polisler de kurtaramadı. Anahtarı yanında götürdüğü belirtilen Cabbar Y.’nin saklandığı eve giden polis, bu kez, 1.5 saat ikna için uğraştı. Sonunda ikna edilip, zincirdeki kilidin anahtarını veren Cabbar Y., gözaltına alındı. Anahtarı alan polis, kilidi açarak U.Y.’yi kurtardı. Adli Tıp Kurumu’nda sağlık raporu alınan, vücudunda morluklar oluşan kız, Çocukları Koruma Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

‘SÜREKLİ ŞİDDET UYGULUYOR’
İşsiz olan, Adana Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletme Müdürlüğü’ne başvurup, belediye otobüslerinde şoförlük yapmak için kurs aldığı belirtilen Cabbar Y.’yle yaşayan Fatma Geçit’in, polisteki ifadesinde, “Evli olduğunu bildiğim halde Cabbar ile yaşamaya başladım. 3 çocuğumuz var. Akşam rehabilitasyon merkezinden gelmiştik. U. da dışarıda bisiklet sürüyordu. Kocam kızı evde görmeyince çıldırdı. ‘Çocuktur, oynar. Neden böyle yapıyorsun, evin önünde bisiklet sürmesinin ne sakıncası var?’ diye engellemeye çalıştım, dinlemedi. Sürekli şiddet uyguluyor. Çocukları bahane ederek, benim evi terk etmemi istiyor. Eşiyle rahat yaşamak için benim evden gitmemi sağlamaya çalışıyor. Olmadık nedenlerle bana, çocuklarıma şiddet uyguluyor, sonra da nikahlı eşinin yanına gidiyor” dediği öğrenildi. (dha)