'Babalar Günü hangi gündü?

Bugün Babalar Günü. 'Her yıl mayıs ayının ikinci pazarı' diye kafalara kazınan Anneler Günü'nün aksine, gazete ve televizyon ilanları, bol taksitli, kredili alışveriş kampanyaları olmasa, Babalar Günü'nün tam tarihini hatırlamak güç!

İZMİR - Bugün Babalar Günü. 'Her yıl mayıs ayının ikinci pazarı' diye kafalara kazınan Anneler Günü'nün aksine, gazete ve televizyon ilanları, bol taksitli, kredili alışveriş kampanyaları olmasa, Babalar Günü'nün tam tarihini hatırlamak güç!
Ege Üniversitesi'nde üniversiteliler arasında yapılan araştırma da gençlerin yüzde 70'inin Babalar Günü'nün tarihini (Türkiye'de Haziran'ın üçüncü pazarı) hatırlamadığını gösterdi. Katılanların yüzde 80'i Anneler Günü'nün tarihini bildi.
Babanıza ne tür bir hediye vermek istersiniz" sorusuna gençlerin yüzde 45'i 'Sevdiği bir şey alırdım' derken, yüzde 17'si 'Onu zararlı alışkanlıklarını bıraktırıcı bir hediye' dedi. Yüzde 17'si hediye almak yerine birlikte vakit geçireceğini belirtti.
Antik Roma'dan beri var olduğu öne sürülen Babalar Günü, farklı ülkelerde, farklı tarihlerde ve biçimlerde kutlanıyor. Örneğin Avusturya'da Babalar Günü, haziranın ikinci pazarı kutlanıyor. Bu özel günde babalara hediye almak yerine 'Erkekler Partisi' adı altında eğlenceler düzenleniyor.
Bazı ülkelerde resmi tatil
Brezilya'da Babalar Günü her yıl ağustos ayının ikinci pazarı kutlanıyor. Çin'de 8 Ağustos, Danimarka'da 5 Haziran tarihinde kutlanan Babalar Günü, Kore'de 19 Mart'ta kutlanıyor. Kore ve ve Lichtenstein'da, çocuklarla babaların bir arada vakit geçirebilmesi için resmi tatil ilan edilmiş. Ülkenin güneyinde bu gün erkek partileriyle kutlanıyor. Almanya'da Babalar Günü Pantkot yortusundan dokuz gün önceki perşembe.