Babalara 10 gün doğum izni geliyor

Babalara 10 gün doğum izni geliyor
Babalara 10 gün doğum izni geliyor
Hükümet doğum teşvikine yönelik düzenlemeyle sosyal sigortalı çalışanların 3 gün olan babalık iznini 10 güne çıkaracak.

Uzun süredir üzerinde çalışılan yasal düzenlemeyle, eşi doğum yapan çalışana verilen babalık izninde memur-işçi ayrımı kaldırılıyor. Mevcut uygulamada memurlar 10, SSK'lılar ise sadece 3 gün doğum izni kullanabiliyor. Doğum teşviklerinin yanı sıra kıdem tazminatı, taşeron işçi ve esnek çalışmayla ilgili düzenlemeleri içeren yasa tasarısıyla SSK'lı erkeklerin kullandığı bu izin 10 güne çıkarılacak. Ayrıca doğum yapan kadın memurların yarım gün mesai yapması sağlanacak ve kendilerine maaşlarının yarısı ödenecek.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) görüşülen pakete ilişkin teknik çalışma sürüyor. Doğum teşvikleri kapsamında annelerin doğumdan sonra kullandığı 16 haftalık izin 18 haftaya çıkarılacak. Bu sürenin 24 haftaya çıkarılması üzerinde de duruluyordu. Ancak işverenin şiddetli itirazı nedeniyle kadınların doğum izni süresi 18 hafta ile sınırlandırıldı. İşverenler doğum izninin 24 haftaya çıkarılması durumunda kadın çalışanları yerine erkek çalışan tercih edeceklerini duyurmuştu.

Aynı şekilde paketle birlikte doğumdan sonra kısmi zamanlı veya yarı zamanlı çalışma şekli devreye sokulacak. Memur anneler, yarım maaşla yarım gün çalışabilecekler. Bu süre çocuk ilkokula başlayıncaya kadar uzayabilecek. Ancak anne bu sürenin istediği bölümünde yarı zamanlı çalışabilme tercihine sahip olacak. Aynı düzenlemenin özel sektörde de geçerli olabilmesi için esnek çalışma düzenlemesi devreye sokulacak.

Bu düzenleme ile özel istihdam bürolarına geçici iş ilişkisi kurulması yetkisi verilecek. Böylece doğum iznine çıkan annenin yerine, özel istihdam bürolarından geçici süreli çalışan sağlanabilecek. Doğum teşviklerine ilişkin düzenlemede çalışan kadınlara halen iki çocuk için verilen geriye dönük borçlanma imkanı 3 çocuk için uygulanacak. Buna göre doğum yapan kadınlar, 6 yıl süreyi geriye dönük borçlanarak kolay emekli olabilecekler.


  http://www.radikal.com.tr/115704811570483

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  UMURUMDA OLMAZ - HARAYDIN

  Dünya ile yarışmak için üreten nüfusun bağımlı nüfusa oranı yeterli olmalı.Bu da 3//4 çocuk demek. Artık fazlasının sübvanse edilmesi de azının döndürülmesi de mümkün değil. Birine sordum 3//4 çocukluya şu kolaylık bu kolaylık gelecekmiş umurumda olmaz dedi. SGK yı tümüyle devlet ödeyecekmiş çocukla uğraşmak o kadar kolay değil dedi. Ev verecekmiş deyince haber radyoda duyulur duyulmaz herkes eve koşar dedi. Demek insanların en büyük derdi ev. Kentsel dönüşüm fırsat. Artık kentlerde kişi başına yeşil alan 10m2 den 50m2 çıkarılmalı. Boşaltılacak alan imarı yüksek binalarla telafi edilmeli.33 katlı , çift cephe her katta 12 daireli binalarla bulvarkent ve parkkent kurulmalı, arsa payı yüzde 10 arsa sahiplerine yüzde 15 sosyal konut olacak şekilde yüzde 25 ile 50bin konutluk belediye denetimli kooperatiflere verilmeli. Sosyal konutlar 40//50//60//80//100 m2 olmalı ve yeni evli /1/2/3/4 çocuklulara verilmeli, üç ve dört çocuklulara 80//100m2 tapusu verilmeli, diğerleri kendi evleri oluncaya kadar kirasız verilmeli.Bulvarkent 6//12 şeritli bulvar kenarına çizgi park arkasına üç sıra 33 kat(500 daire), buralar 5km2 kent parka açılacak, kent park çevresi 20 sıra 33 kat olacak, bulvarda alttan metro üstten tramvay//metrobüs geçecek.

  Uygulanabilecek mi? - mustiist

  Gelmesi değil, uygulanabiliyor olması önemli... Türkiye'de kaç kişi işini kaybetme tehdidi ve korkusu olmadan bu izni kullanabilecek? Bu nedenle işten çıkartan ve tehdit eden işverenlere ne gibi yaptırımlar uygulanacak?

  paketleri sevimli gösteren haberler - subliminal

  ne güzel 3 günden 10 güne çıkmış tatil. İçerik namına paketten bahsetmeyin ama emi. Aynı istikrarı yakında çıkacak şuan hazırlanmakta olan taşeron işçilik (yasal kölelik) paketi için de bekliyoruz. Siz yeter ki içi boş paketleri böyle sevimli gösterin. İyi çalışmalar dilerim.