'Babalar'a vekâleten yasak

Şarap tanrısı Diyonizos ile ünlü şair Can Yücel'in konu edildiği 'Babalar' adlı tiyatro oyunu, daha önce oyuna izin veren Selçuk Kaymakamı'na vekâlet eden Tire Kaymakamı'nca 'izleyenler arasında görüş ayrılığına yol açabileceği' gerekçesiyle yasaklandı.
Haber: VEYSEL EROL / Arşivi

İZMİR - Şarap tanrısı Diyonizos ile ünlü şair Can Yücel'in konu edildiği 'Babalar' adlı tiyatro oyunu, daha önce oyuna izin veren Selçuk Kaymakamı'na vekâlet eden Tire Kaymakamı'nca 'izleyenler arasında görüş ayrılığına yol açabileceği' gerekçesiyle yasaklandı.
Selçuk Belediyespor Efes Tiyatro Topluluğu'nun Kaymakam Hayri Sandıkçı'nın oluruyla iki kez sahnelenen oyun ilçede büyük beğeni topladı. CHP teşkilatı bunun üzerine oyunu 18 Ocak'ta düzenleyeceği gecenin programına aldı. Ancak izinli olan Selçuk Kaymakamı'na vekâlet eden Tire Kaymakamı Cezmi Göçer, Selçuk İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün talebi üzerine oyuna izin vermedi. Yasaklama kararında, oyunun içeriğinin izleyiciler arasında farklı görüş ve fikir ayrılıklarına yol açabileceği iddiası yer aldı. Olası olayları önlemek amacıyla, 5442 Sayılı İller İdaresi Kanunu çerçevesinde alındığı belirtilen karar ilgili taraflara bildirildi.
'İzleyenler salondan kol kola çıkmıştı'
Oyunun yazarı ve yönetmeni Hasan Öztürk yasak kararına, "İzleyiciler arasında fikir ayrılıklarına yol açabileceği iddiası çok komik. İlk iki oyunu izleyenler bırakın ayrılığı kol kola mutlu bir şekilde salondan ayrıldı. Sanatın özgürlüğü bir bürokratın iki dudağının arasına bırakılamaz" diye tepki gösterdi. Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür de, "Yasağı şiddetle kınıyorum. Kaldırılması için her türlü mücadeleyi vereceğiz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7348107348100

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.