Babalarından kalan kale için teşvik istiyorlar

Babalarından kalan kale için teşvik istiyorlar
Babalarından kalan kale için teşvik istiyorlar
Rize'de üç kardeş babalarından kendilerine miras kalan 1000 yılık tarihi Ceneviz kalesi için devletten teşvik istedi.

Rize’nin Gündoğdu beldesi Boz Kale Mahallesi’nde bulunan Cenevizliler döneminde yapılan ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde de kullanılan kalenin arazisi, 1940 yılında Hazine tarafından satışa çıkarıldı. Köy sakinlerinden İzzet Erkal, 605 lira ödeyerek araziyi içindeki tarihi kale ile birlikte satın adlı.
İzzet Erkal 32 yıl önce vefat edince arazi ve içindeki tarihi kale, oğulları Hüseyin, Hasan ve Armağan Erkal’a kaldı. Tapuda ‘tarla ve çalılık’ kaydı ile yer alan kalenin çevresinde çalılıkları temizleyen ve çevre düzenlemesi yapan Erkal ailesi, 50 metre uzunluğunda, 8 metre yüksekliğinde ve 1 metre genişliğindeki surları gün ışığına çıkardı.
Hüseyin Erkal, babasından kalan kaleyi turizme kazandırmak istediklerini ancak bunu kendi imkânları ile başaramayacaklarını belirtti: “ Belediye Başkanı kaleyi turizme açmak için istedi ancak vermedik. Devlet kaleyi isterse de vermeyiz. Bize teşvik versin, kaleyi turistik tesis olarak açalım. Böylece çoluk çocuğumuz iş sahibi olur. Arazi bize babadan kaldı. Parayla değer biçilemez. Beşibir yerde 49 lira iken biz buraya 605 lira verdik. Kale şimdi lahana bahçesi. Ama biz burayı turizm ekonomisine kazandırmak istiyoruz.”

Ortaçağ yapısı
Rize il merkezinin 10 km doğusunda, gözetleme amacıyla yapılan yapı, Karadeniz’de benzerleri görülen Ortaçağ kalelerinın örneklerinden biri.


  ETİKETLER:

  çevre

  ,

  Turizm

  ,

  Belediye

  ,

  Armağan

  ,

  Köy

  ,

  karadeniz

  ,

  lira

  ,

  ,

  vefat