Babalarının adının verildiği okulda

Babalarının adının verildiği okulda
Babalarının adının verildiği okulda

İki yıl önce şehit düşen babalarının cenazesine ayakkabısız ve yırtık çoraplarla gelen Güneş ve Zeliha, Türkiye?yi ağlatmıştı. İki kardeş dün amcalarıyla önce babalarının mezarına sonra da okula gitti.FOTOĞRAFLAR: HASAN KIRMIZITAŞ / DHA

ŞANLIURFA - Şırnak’ta PKK’lıların şehit ettiği Piyade Onbaşı Kasım Aksoy’un kızları altı yaşındaki Güneş ile beş yaşındaki Zeliha, babalarının adının verildiği okulda ana sınıfına başladı.
Kasım Aksoy, 7 Ekim 2007’de PKK’lıların düzenlediği saldırıda 12 arkadaşıyla birlikte şehit olmuştu. Şehitin Şanlıurfa’nın merkeze bağlı Beşat köyünde oturan kızları Güneş ve Zeliha, dün sabah erken saatlerde amcaları Ömer Aksoy ile birlikte önce babalarının mezarını ziyaret etti. Burada babalarının mezar taşını öperek dua eden Güneş ve Zeliha kardeşler, daha sonra köylerinde babalarının adının verildiği Şehit Onbaşı Kasım Aksoy İlköğretim Okulu’na gitti.
Yeğenlerini okula getiren amca Ömer Aksoy, şehit kardeşinin emanetleri olan Güneş ve Zeliha’yı okuyabildikleri yere kadar okutacaklarını söyledi. Ömer Aksoy, şöyle dedi: “Ağabeyimin şehit olmasının üzerinden iki yıl geçti. Köyümüzde okul yaptırıldı ve şimdi ağabeyimin adı burada yaşıyor. Güneş ve Zeliha şimdi babalarının adını taşıyan okulda öğrenim görecek. Güneş bu yıl ana sınıfına başlayacaktı. Kardeşi Zeliha’yı da başlattık. Güneş seneye birinci sınıfa giderken, Zeliha ana sınıfına devam edecek.”
Öte yandan, şehit Kasım Aksoy’un öğrenim gördüğü sırada 30 olan okul numarası da kızlarından Güneş’e verildi. (dha)