'Babama berdel olmak istemiyorum'

Babasının kaçırdığı kıza karşılık kendisini 'takas' istiyorlar

 

Canan ALTINTAŞ

DİYARBAKIR - İnşaatlarda boyacılık yaparak geçimini sağlayan evli ve 5 çocuk babası İzzet G., 17 yaşındaki K.Ş.'yi kaçırdı ve onunla yaşamaya başladı. K.Ş.'nin ailesi kızlarına karşılık istediği 50 bin lira parayı alamayınca, İzzet G.'nin 17 yaşındaki kızı lise ikinci sınıf öğrencisi E.G.’yi berdel istedi. Kaçırılma korkusuyla okula gidemeyen E.G., “Babama asla berdel olmam, ben okumak istiyorum” dedi. İzzet G.'nin nikahlı eşi Meliha G., çocukları ile ortada kaldığını söyledi.
Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi'nde oturan 5 çocuk babası 39 yaşındaki İzzet G., 6 ay önce 17 yaşındaki K.Ş. adlı kızı kaçırdı. K.Ş.'nin ailesi kızlarının kaçırılmasının ardından ilk olarak İzzet G.’nin resmi nikahlı eşi 35 yaşındaki Meliha G.’nin kapısını çaldı. Eşinin kız kaçırdığını kapısına gelenlerden öğrenen anne Meliha G.', “Kocanın yerini söyle” diye tehdit edildi. Eşinin yerini bilmediğini söyleyen Meliha G.'nin her gün kapısına gelen tanımadığı kişiler bu kez de İzzet G.'nin kaçırdığı K.Ş. karşılığında 50 bin lira para istedi.‘YA PARA, YA DA KIZIN’Eşinin izini kaybettirmesiyle hem kaçırdığı K.Ş.'nin yakınları hem de alacaklıların kapısına dayanan Meliha G. çaresiz kaldı ve 5 çocuğuyla yakınlarına sığınmak istedi. Ancak onlar kabul etmeyince yeniden evine dönen Meliha G., eşinin kaçırdığı K.Ş.'nin ailesince her gün para için sıkıştırıldı.
Parası olmadığını bu talebi yerine getiremeyeceğini söyleyen Meliha G., bu kez eşi İzzet G.'nin kaçırdığı K.Ş. ile aynı yaşta olan kızı E.G.'nin berdel olarak istenmesiyle şoke oldu. Meliha G., berdel istenen lise ikinci sınıfta okuyan 17 yaşındaki kızı E.G.'nin bazı kişilerce takip edildiğini öğrenince onu okuldan aldı ve güvendiği bir ailenin yanına gönderdi.
Küçük kızını da korkudan okuldan aldığını söyleyen Meliha G., “Kızım E., henüz lise ikinci sınıf öğrencisi. Kocamın kaçırdığı kızın ailesi onu berdel istiyor ve takibe başladı. Yavrumu onların eline bırakmamak için okuldan aldım ve güvendiğim bir ailenin yanına verdim” dedi.
En küçüğü henüz 5 yaşında olan çocukları ile birlikte yalnız kaldığını, yakınlarının kendilerine sahip çıkmadığını belirten Meliha G., “Kocam kızının yaşındaki bir kızı kaçırdı. Şimdi o çocuğun ailesi bana ‘Ya para ya kızın’ diyorlar. Ben eşimin nerede olduğunu bilmiyorum. Bizi böyle ortada bırakıp gitti. Bana iki kez telefon etti. Kaçırdığı kızın hamile olduğunu, kendisini unutmamızı istedi” dedi.
Evlere temizliğe giderek çocuklarını geçindirmeye çalıştığını söyleyen Meliha G., “Kızımı asla berdel vermeyeceğim. Zaten savcılığa suç duyurusunda bulundum. Kiramı ödeyemiyorum. Evimde demleyecek çayım bile yok. Bize ne benim, ne de eşimin ailesi sahip çıktı. Bir başımıza ortada kaldık. Çaresiz kalmışım” diye konuştu.‘BABAMA BERDEL OLMAM, OKUYACAĞIM’Babası İzzet G.'nin 17 yaşındaki bir kızı kaçırarak kendilerini terk ettiğini belirten E.G. de lise ikinci sınıfa gittiğini, ancak berdel olarak kaçırılma korkusuyla okuluna devam edelmediğini söyledi.
Okumak istediğini belirterek “Babama asla berdel olmam” diyen E.G., “O bizi perişan etti. Onu asla affetmeyeceğim” dedi. Gözyaşı döken E.G., olup bitenlere tepkisini şöyle dile getirdi:
“Babam, benim yaşımda kızı kaçırıyor ve ortadan kayboluyor. Bizi perişan etti. Annem ve kardeşlerim ne yapacağımızı bilmiyoruz. Kaçırdığı kızın ailesi de beni berdel istiyor. Babamın hatasının sorumlusu neden ben olayım? Ben okumak istiyorum. Ama şu an kaçırılma korkusuyla ne okula gidebiliyorum, ne dışarı çıkabiliyorum. Okuluma dışardan devam edeceğim ve okuyacağım. Ne olursa olsun babama asla ve asla berdel olmayacağım.” (dha)