Babat için Meclis araştırması

CHP milletvekilleri, İstanbul'da başına nereden geldiği belli olmayan bir kurşunun isabet etmesiyle ölen Babat olayı için Maclis Araştırması açılmasını istedi.

CHP İzmir Milletvekili Türkan Miçooğulları ve arkadaşları, İstanbul'da başına nereden geldiği belli olmayan bir kurşunun isabet etmesi sonucu ölen üniversite öğrencisi Önder Babat olayının açıklığa kavuşması için Meclis Araştırması açılmasını istedi.
TBMM Başkanlığı'na sunulan Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önergede, Babat'ın susturucu takılmış, gece görüş dürbünü olan bir silahtan atılan mermi sonucu öldüğüne ilişkin iddialara yer verilerek, şöyle denildi: "Olay üzerinde yeterince araştırma yapılmadan değerlendirme ve açıklamalarda bulunulmasının yanısıra düğün, askere gönderme ve futbol kutlamaları sırasında susturucu takılmış, gece görüş dürbünlü silah kullanılması da ülkemizde bugüne kadar rastlanılmış bir örnek değildir. Ayrıca olayın sol içerikli bir derginin önünde meydana gelmesi de kafalarda çeşitli soru işaretleri doğurmaktadır. Gerek olayın hemen sonrasında gerekse otopsiden sonra yapılan açıklama ve ifadelerin çelişkilerle dolu olması ölümün adi bir vaka değil de cinayet olduğu yönündeki kuşkuları artırmaktadır."