Babek Zencani: Rıza Sarraf'la anılmak istemiyorum

Babek Zencani: Rıza Sarraf'la anılmak istemiyorum
Babek Zencani: Rıza Sarraf'la anılmak istemiyorum
Türkiye'yi sarsan rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun kilit isimlerinden Rıza Sarraf'ın arkasındaki isim olduğu iddia edilen 'Reis' ve 'Kont' olarak da tanınan İranlı dolar milyarderi Babek Zencani, açıklama yaptı. Zencani'nin İran'daki önemli bir projesi ise iptal edildi.

TAHRAN - Zencani, "Rıza Sarraf’ın patronu değilim. Aramızdaki iş ilişkisi toplam ticaret hacmimin binde birinden bile daha azdır. Bunların da tamamı resmidir" dedi.

İranlı Babek Zencani, "Türk basınında hakkımda çıkan ve anlam vermekte zorlandığım haberlerle ilgili olarak açıklama yapma ihtiyacı duyuyorum. Ticari faaliyetlerimin hiç birinde en küçük bir yasa dışı davranışım olmamıştır. Kaynağı asla gizlenemeyecek hacimde bulunan ticari faaliyetlerim ile ilgili olarak İran vatandaşlarına uygulanan bir takım kısıtlamalar dışında hakkımda herhangi bir soruşturma ve kısıtlama da bulunmamaktadır" dedi.

Cumhurbaşkanı'ndan yolsuzluk açıklaması

'RIZA SARRAF İLE HAYATIMDA BİRKAÇ KEZ GÖRÜŞTÜM'
Türkiye’de yaptığı ticari faaliyetlerin tamamının kayıt altında olduğunu ve herhangi bir yasa dışı davranışının olmadığını kaydeden Zencani, şöyle devam etti:

"Türkiye’de gündemde olan soruşturmada adı geçen kimseler içinde İranlı olması nedeniyle tanıştığım Rıza Sarraf dışında tanıştığım herhangi bir kimse de bulunmamaktadır. Onunla da hayatımda birkaç kez görüştüm. Hiçbir şekilde yürütmekte oldukları ticari faaliyetlerin içinde de değilim, yaptıkları işlerden bilgi sahibi de değilim. İş yerlerinin nerede olduğunu da bilmem. Yasa dışı işlere karışmışlarsa da kendi sorumluluklarındadır. Onlar hakkındaki hiçbir işlem ve iddia ile ilgili olmak istemiyorum."
Büyükelçilikten 'Reza Zarrab' açıklaması

'RIZA SARRAF İLE ANTALYA'DA BULUŞACAĞIM HABERİ TAMAMEN YALANDIR'
Yaklaşık 6 aydan bu yana İran dışına çıkmadığını söyleyen Zencani, "Halen Tahran’da bulunuyorum. Rıza Sarraf ile Antalya’da buluşacağım haberi tamamen yalandır. Ben tanınan bir kimseyim. Yasa dışı yöntemlerle seyahat etmem veya sahte belge kullanmam mümkün değildir" dedi.
Babek Zencani'ye ait uçağın kalkışına izin verilmedi

'UÇAKLA ALTIN TİCARETİ TAMAMEN YASAL ZEMİNDE GERÇEKLEŞMİŞTİR'
"Haberlerde sözü geçen uçakla altın ticareti tamamen yasal zeminde gerçekleşmiştir" diyen Zencani, şöyle devam etti:

"Yasalara uygun olarak Gana’dan 1.500 kg. altın satın aldım. Bunun 500 kg.'lik kısmını Türkiye’ye satmayı, kalanını ise Dubai’ye satmayı planlıyordum. Atatürk Havaalanı'nda, altının kaynağı ile ilgili belgelerin talep edilmesi üzerine, bu belgelerin Gana’dan getirilmesi için geçen süre kadar uçak havaalanında kalmıştır. Belgelerin gelmesi üzerine uçak Türkiye’den ayrılmıştır. Konu Türk makamları tarafından bütün yönleriyle ve defalarca incelenmiş, hakkımda bir suçlama yapılmamıştır."
Rıza Sarraf'tan AK Parti'ye anket parası iddiası

'RIZA SARRAF'IN PATRONU DEĞİLİM'

Zencani, "Rıza Sarraf’ın patronu değilim. Aramızdaki iş ilişkisi toplam ticaret hacmimin binde birinden bile daha azdır. Bunların da tamamı resmidir" dedi.
6 milyon liralık Kont'un yeni sahibi Sefaköy'de çıktı

'ERDOĞAN'IN LİDERLİĞİNE OLAN GÜVENİM NEDENİYLE TÜRKİYE'DE YATIRIM YAPTIM '
Zencani şunları söyledi: "Son yıllarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde gelişen Türkiye, sadece benim için değil, Müslüman ülkelerin sermaye sahipleri için bir cazibe merkezi haline dönüşmüştür. Ben Başbakan Erdoğan’ın liderliğine olan güvenim nedeniyle Türkiye'de yatırım yaptım. Gelişen dünyada en önde giden Türkiye ve Türkiye’nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir Müslüman olarak gurur duyuyorum. Sahip olduğum grup 65 şirketten oluşmaktadır ve yıllık cirosu 6-7 Milyar Euro civarındadır. Benim haberlerde bahsi geçen küçük işlere ihtiyacım bulunmamaktadır. Bu büyüklükteki bir mal varlığının, yasa dışı ve denetim dışı yollardan edinilmesi de korunması da mümkün değildir. Bir İran vatandaşı olarak, İran vatandaşlarına uygulanan tecrit ve potansiyel suçlu politikasının bedelini ödüyorum. Ancak her şeye rağmen, Türkiye ve hayatımda hiç karşılaşmadığım ve tanışmadığım Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgimde bir azalma olmayacaktır. Türkiye’de yatırım yapmaya da devam edeceğim. Hakkımda sahte haberler yayarak beni bıktırmaya çalışanları da sevindirmeyeceğim. Hakkımdaki iddialarla ilgili olarak tarafımdan istenecek her türlü bilgi, belge ve yardımı sağlamaya hazırım." (DHA)

'Çılgın' projesi iptal edildi

Babek Zencani'nin başkent Tahran'daki milyar dolarlık dev bir alışveriş ve eğlence merkezi projesi iptal edildi. İptal kararına sert tepki gösteren Zencani, "Kimsenin zorbalık yapmasına izin vermem" dedi. 

Zencani'nin başkent Tahran'daki kazı çalışmaları süren projesinin ruhsatı iptal edildi. Zencani, 'İran Zemin' olarak adlandırılan proje kapsamında, başkent Tahran'da çatısı bahçe şeklinde olan 27 katlı dev bir alışveriş ve eğlence merkezi yapmayı planlıyordu. Tahran Belediye Konseyi, geçen hafta aldığı bir kararla, alçak katlı binaların bulunduğu bir alanda dev bir gökdelenin yapılamayacağını belirterek projenin iptaline karar verdi. 

Projenin iptaline sert tepki gösteren Zencani, "Kimseye zorbalık yapmaya ve mantıkdışı eylemde bulunmaya müsaade etmeyeceğim" dedi. Zencani'nin yargıya gitme hakkı bulunuyor.
İran'daki bazı medya kuruluşları, Zencani'nin geçen hükümetteki etkisini kullanarak söz konusu projenin ihalesini kanunsuz şekilde elde ettiğini iddia ediyor.
İran medyası, Zencani'nin eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın gitmesiyle hükümet nezdindeki desteğini kaybettiğini ileri sürüyor.
İptalin, Türkiye'deki olaylar ve Babek Zencani hakkındaki suçlamalarla alakasının olmadığı düşünülüyor. (DHA)