Bacada 33 saat

Greenpeace üyelerinin, İzmit'in Alikahya beldesindeki İzmit Atık ve Artıkları Arıtma, Yakma ve Değerlendirme A.Ş.'ye (İZAYDAŞ) ait tesislerin 65 metrelik bacasında yaptıkları eylem dün sona erdi.

İZMİT - Greenpeace üyelerinin, İzmit'in Alikahya beldesindeki İzmit Atık ve Artıkları Arıtma, Yakma ve Değerlendirme A.Ş.'ye (İZAYDAŞ) ait tesislerin 65 metrelik bacasında yaptıkları eylem dün sona erdi.
Greenpeace adına açıklama yapan Erol Scott, Çevre Bakanlığı'nda Çevre Kirliliği'ni önleme ve Kontrol Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmelerde, 'İZAYDAŞ'ın zehirli atık ve artıkları yakarak çevreyi kirlettiğinin kabul edildiği, bu nedenle tesislerinin gözlem altında tutulduğu yönünde açıklama yapıldığını' belirterek,
"Amacına ulaşan eylem sona erdirilmiştir" dedi. Açıklamanın ardından, 65 metre uzunluğundaki kulede 33 saat süren eylemi sona erdirip aşağı inen Toksik Maddeler Kampanyası Türkiye sorumlusu Banu Dökmecibaşı ve Ziya Çobanoğlu, gözaltına alındı.
Serbestler
Bu arada önceki gün tesislerin önüne koydukları konteynere kendilerini zincirleyen Tolga Temuge, Gözde Baykara, Oğuzhan Yılmaz, Seydo Emirbaş, Erdem Vardar, Deniz Güman, Serkan Dadak, Devrim Ömer Ada, Yiğitcan Erkan, Cihan Kuşcu, kuleden akşam elbiselerini arkadaşlarına bırakarak aşağıya inen Nuriye Pınar Kırılmaz ve Tuna Türkmen ise sorgularının ardından savcılıkça serbest bırakıldı. İZAYDAŞ Genel Müdürü Kenan Evin ise eylemin sona ermesinden sonra yaptığı açıklamada, Greenpeace üyelerinin eylemini kınadıklarını bildirdi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  çevre

  ,

  Greenpeace