Bacağı 15 dakikada 4 santimetre uzadı

Bengisu Acar, "Bir bacağım diğerine göre kısa olduğu için eskiden yürümekte zorlanıyordum. Şimdi çok mutluyum" diyor. Henüz 11 yaşında olan Bengisu, beş yılda kemik kanserini yendi.

İZMİR - Bengisu Acar, "Bir bacağım diğerine göre kısa olduğu için eskiden yürümekte zorlanıyordum. Şimdi çok mutluyum" diyor. Henüz 11 yaşında olan Bengisu, beş yılda kemik kanserini yendi. Hastalık nedeniyle kısa olan sağ bacağı da, Türkiye'de ilk, dünyada 12'nci kez uygulanan bir yöntemle uzatıldı.
Balıkesir'de oturan Bengisu'nun sağ bacağında Bengisu henüz ilköğretim birinci sınıf öğrencisiyken kemik kanseri oluştu. Küçük kız, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gördüğü beş yıllık tedaviyle hastalığı atlattı, ama bu sırada sağ bacağı diğer bacağına göre dört santimetre kısa kaldı. Sonrasını DEÜ'den Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hasan Havıtçıoğlu anlattı:
"Uyluk kemiğinin uzamasının beşte üçü yukardan, beşte ikisi aşağıdan olur. Buradaki tümör çıkarıldığı zaman, bacağın beşte iki uzama potansiyeli de uyluk kemiğinden gitmiş oluyor. Bacağa yurtdışından özel olarak getirdiğimiz 'uzayabilen tümör protezi' yerleştirdik. Bu gelişmiş bir sistem. Protez üzerine getirilen manyetik alana ısı veriyor, içerdeki protezin uzaması sağlanıyor. Ancak yöntemin çok dikkatli uygulanması gerekiyor. Çünkü fazla ısı verilirse iç bölgede yanmaya neden olabilir. Bengisu'nun bacağında sorun olmaması için bu yöntemi bir hafta boyunca günde 2-3 dakikalık seanslar halinde yaptık ve yaklaşık 15 dakikada 4 santimetrelik uzamayı gerçekleştirdik. Uyguladığımız sistem Türkiye'de ilk, dünyada 12'nci vaka oldu."
Patent almak istiyorlardı
Prof. Dr. Havıtçıoğlu, geçtiğimiz ay da kemik içine çakılan çivilerin uzaktan kumandayla milim milim uzatılması sayesinde, kişinin boyunu 3.5 ayda 10 santimetre uzatabilecek bir sistem geliştirdiklerini, yeni yöntemi tescilletmek için Avrupa Patent Ofisi'ne başvurduklarını açıklamıştı. (aa, Radikal)