Badem Ören'de tatilcileri korkuttu

Badem Ören'de tatilcileri korkuttu
Badem Ören'de tatilcileri korkuttu

*Badem, sevgi gösterilerine bazen ters cevap verdi.
*Korkup soluğu kıyıda alanlar, güçlükle sakinleştirildi. FOTOĞRAFLAR YAŞAR ANTER / DHA

Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Marmaris’teki kafesini parçalayıp kaçan akdeniz foku Badem, Milas’ın Ören sahillerinde hem korktu hem korkuttu. Ören Halk Plajı’nda ortaya çıkan Badem, tatilcilerin sevgi gösterilerinden bunaldı.
Hep yaptığı gibi şezlongda ve tekne küpeştesinde güneşlenmeye kalkan Badem’in çevresi fotoğrafını çekmek isteyen yüzlerce kişi tarafından sarıldı. Bazı tatilciler sevgiyi abarttı. Kimi Badem’i evcil köpek gibi okşamak istedi, kimi tepkisini ölçmek için yüzgecini çekti. Bazıları da kumsaldan uzaklaştırmak için Badem’e taş attı.
Aşırı ilgiden sıkılan Badem bazen sadece oynamak için bazen kendini korumak için tepki verince de istenmeyen olaylar yaşandı. Badem’in kendilerine yaklaştığını gören  anne-kız, kurtulmak için demirli bir tekneye saklanmaya çalıştı. İkili ancak çevreden yetişenlerin yardımıyla karaya çıkarılabildi. Badem’in yüzerken ayaklarından çizik şeklinde yaraladığı iki kişi de Ören Sağlık Ocağı’na götürülüp ayakta tedavi edildi.

‘Badem’i seviyorsan yanaşma’
Uğur Bingöl, “Badem geldiği an 3 kilometrelik plaj anında boşalıyor. Bir an önce tedbir alınmalı. Çünkü hem insanların hem de Badem’in hayatı tehlikede” dedi. Ören sahilinde ‘Badem’i Seviyorsan Yanaşma’ kampanyası için 5 bin broşör dağıtılarak bilgi verildi. Kampanya geçen yıl Valilik, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, ÖÇK ve SAD-AFAG tarafından başlatılmıştı.