Badem'in mutfak gideri iki aileye bedel

Badem'in mutfak gideri iki aileye bedel
Badem'in mutfak gideri iki aileye bedel

İnsanlara alışan Badem, bazen aşırı ilgiden bunalıp saldırganlaşıyor. FOTOĞRAF: MUSTAFA SARIİPEK / DHA

Haber: MUSTAFA SARIİPEK / Arşivi

MUĞLA - Türk-İş, bu ay itibarıyla dört kişilik bir ailenin açlık sınırını 741 olarak hesaplarken, Marmaris ilçesine bağlı Karacasöğüt köyündeki özel kafesinde tutulmaya çalışılan Akdeniz Foku ‘Badem’in aylık beslenme giderleri, 1680 TL’ye ulaştı.
Aydın’ın Didim ilçesinde yaralı halde bulunduktan sonra İzmir Foça’da rehabilite edilen Badem, 28 Nisan 2007’de bakımını üstlenen işadamı Mustafa Koç’un da katılımıyla Gökova Körfezi’ne bırakıldı. Ancak bakımı sırasında insanlara alışan Badem ne yapıldıysa insanlardan kopamadı. Datça’dan, Bodrum’a, Akyaka’ya kadar Gökova Körfezi’nde uğramadığı koy bırakmadı. Bunun üzerine Çevre ve Orman Bakanlığı’nın özel izniyle bakımını yapan Sualtı Araştırmalar Derneği (SAD) gönüllülerince yine Mustafa Koç’un sponsorluğuyla yaptırılan özel kafese konuldu. Çevre ve Orman Bakanlığı, Özel Çevre Koruma Kurumu, Muğla Valiliği, SAD Akdeniz Foku Araştırma Grubu (AFAG) harekete geçti. Marmaris’in Karacasöğüt köyü yakınlarında 2 bin 500 metrekarelik özel havuz için Mustafa Koç 40 bin lira harcadı. Gözü rahatsızlandığında tanesi 250 lira olan özel ilaçlar kullanıldı. Günlük ortalama 7 kilo, ayda 210 kilo canlı balık yiyen Badem’in aylık mutfak gideri kilosu 8 TL’den satılan levrek için 1680 liraya ulaştı. Veterinerler ve bilim adamlarının taşınması, diğer giderlere de 10 ayda yaklaşık 10 bin TL harcandığı öğrenildi. Bu kadar ilgiye rağmen bir süre önce havuzdan firar eden Badem, sonunda dayanamayıp geri döndü.
SAD Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Kızılkaya, Badem ile ilgilenen hiç kimsenin ücret almadığını belirterek, şunları anlattı: “Veteriner, bilim adamları, bizler ve halen içinde barındığı özel havuzun bakımını ve güvenliğini kendi elemanlarınca sağlayan Karacasöğüt Su Ürünleri Şirketi tek kuruş almıyor. Herkes gönüllü çalışıyor. Havuzun bakım ve onarımını da yine aynı şirket  ücret almadan yapıyor.”