Bağcılar'da namaz kavgası

Milli Eğitim Bakanlığı, Bağcılar Lisesi'ndeki gizli mescitle ilgili soruşturma başlatırken dün okulda hararetli tartışmalar vardı. Yöneticiler "Orası soyunma odası", öğrenciler ise "Orası mescit ama kimse bizi namaza zorlamıyor" dedi. Başı açık bir veli "Okulda namaz olmaz" deyince bazı 'muhafazakâr' velilerin hışmına uğradı: "Namaz kılmanın neresi suç?
Biz de namaz kılıyoruz."
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Bodrum katında mescit olduğu ortaya çıkan Bağcılar Lisesi dün hareketli bir gün geçirdi. Basında geniş yer bulan mescit, okul içinde öğrenciler ve öğretmenlerin, okul dışındaysa velilerin tartışma konusuydu. Okul müdürü odanın soyunma odası olduğu ısrarını sürdürürken, mescitten çıkarken görüntülere takılan müdür yardımcısı "Ben buraya nisan ayında geldim. Öğrenciler beni tanımaz bile" diyor. Öğrenciler, okullarını savunmak isterken yine yöneticilerle çelişiyor: "Okulda mescit var, isteyen namaz kılıyor. Ama zorlama yok." Velilerse 'destek' için okula gelmişti. Başı açık bir velinin "Okulda namaz olmaz" demesine fırsat vermediler: "Burası Müslüman ülke. Seks, uyuşturucu dersleri veriliyor, sesinizi çıkarmıyorsunuz."
'Ben iki yıldır kılıyorum'
Okulun bahçesinde öğrenciler her zamanki gibi hareketli. Üç-beş kişilik öğrenci grupları ellerindeki gazetelerden haberleri okuyor. Tepkililer. "Olmaz böyle şey" yorumunu duyunca, "Haberler yalan mı?" diye soruyorum. İtirazları mescide değil. Mescit olarak bildikleri odada namaz kılındığını da doğruluyorlar. İçlerinden biri devam ediyor: "Ben orada iki yıldır namaz kılıyorum. Teneffüs hangi namaza denk gelirse kılıyoruz. Beden dersinden sonra giyinmek için biraz zaman kalıyor. O sırada kılınıyor. Öğretmenler gelmiyor namaza."
İtiraz ettikleri nokta 'namaza zorlandıkları' iddiası: "Kimse bizi zorlamıyor. İsteyen kılıyor." Bazıları ise kimi arkadaşlarının ders saatinde de namaz kıldığını savunuyor. Öğrencilerden biri gazetedeki fotoğrafa bakarak, "Bir kere bizim mescit bu kadar karanlık değil" derken, biri de okulunu savunmakta kararlı: "Kuran çarpsın namaz kılmıyoruz." Okullarına 'şeriat mektebi' denmesine alınmışlar ama "Namaz kılmanın neresi suç ki" diye de soruyorlar.
Öğretmenler odasında ise bekleyiş var. Çünkü İl Milli Eğitim Müdürlüğü okul hakkında soruşturma başlattı ve birazdan müfettişler gelecek. "Memuruz, yanıt yok" deyip soruları yanıtsız bırakıyorlar. Kendi aralarında yaptıkları sohbetteyse haberleri 'saçma' olarak yorumluyorlar. Biri, "Kimbilir şikâyetçi olan çocuğun kaç zayıfı vardı. Dönem sonları böyle olaylar olur" diyor.
Okul müdürü Asker Yavuz, diğer yöneticilerle odasına çıkıyor. Temmuzda emekli olmaya hazırlanan Yavuz, sıkıntılı görünüyor. Okulda mescit olmadığını ısrarla yineliyor: "Orası soyunma odası. Birkaç öğrenci namaz kılmış olabilir. Ama bizim bilgimiz dahilinde yapılmıyor."
Müdür, okula Milli Eğitim Müdürlüğü'nden verilen 'Teşekkür Belgesi'ni de gösterip, İstanbul'da yabancı dil ağırlıklı liseler arasında beşinci geldiklerini söylüyor: "Başarılarımızı da yazın."
Müdür odasında bulunanlardan biri de görüntülerde kızlar namaz kıldıktan sonra odaya girip çıkan genç müdür yardımcısı Sadi Tunç. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Tunç, iki yıl bu okulda görev yaptıktan sonra başka bir liseye 'kurucu müdür' olarak atanmış. Oraya yeni bir müdür atanınca da 24 Nisan'da Bağcılar Lisesi'ne dönmüş. Lise 1 ve 2. sınıfların kendisini tanımadığını söylüyor. Tunç, odaya girerken görüntülenmiş olabileceğini belirtirken, "Beni tanımazlar, nasıl namaz kıldırırım onlara" diyor. Okul Aile Birliği Başkanı Ali Hacısalihoğlu ise haberlere 'inanamıyor': "Biz bu semtte gericilerle mücadele ederiz. Bu okulda böyle şey olamaz."
Okulun bahçesine iki türbanlı kadın giriyor. Düşüncelerini soruyorum. Cevap şöyle: "Ne yani, çocuklarımız bomba mı patlatmış. Namaz kılmışlar. Ne olmuş ki. Bu çocukların aileleri olarak bizler de namaz kılıyoruz. Okul yönetiminin haberi yok namaz kıldıklarından."
Okul bahçesinin dışında da aynı tartışma var. Ali Tekin isimli veli gazetecilere "Burada uyuşturucu satılmıyor, fuhuş yapılmıyor, neden bu kadar büyütüyorlar. Çocuklar ibadetini yapmış" diyor. Bu sırada başı açık bir kadın veli "Okulda namaz olmaz" diye itiraz edecekken, Tekin "Neden olmasın" diye karşı çıkıyor: "Sosyete imamlarından dini öğrenmeyin. Medya ağzıyla konuşmayın." Tartışma sürerken, siyah çarşaflı bir kadın hışımla tartışmaya dalıp, başı açık kadın veliye çıkışıyor: "Seks dersi, uyuşturu dersi veriliyor da, neden namaza karşı çıkıyorsunuz." Sonra bağırarak uzaklaşıyor. Okulun önündeki bir grup kadına yaklaşıyorum. Onlar da durumu destekliyor: "Neymiş çocuklar okulda namaz kılmış. Kılacaklar tabii. Burası Müslüman bir ülke. Biz de kılıyoruz, onlar da kılacaklar."
Tartışmalar sürerken müdür, öğrencilerin "Asker hoca, Asker hoca' tezahüratları eşliğinde otomobille okuldan ayrılıyor.