Bağdat'tan PKK'ya: Irak'ı terk et

Hükümetin sınır ötesi operasyon için TBMM'den yetki alması Irak yönetimini PKK'ya karşı harekete geçirmeye başladı.

BAĞDAT/SÜLEYMANİYE/ERBİL - Hükümetin sınır ötesi operasyon için TBMM'den yetki alması Irak yönetimini PKK'ya karşı harekete geçirmeye başladı. Hafta başından itibaren başlattığı yoğun diplomasi trafiğinde Türk yetkililerden 'Sabrımız taştı' yanıtını alan Irak yönetiminin Kürt kökenli Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, 'PKK'nın en kısa zamanda' topraklarından çıkmasını istedi. Zebari Türkiye'nin yakın zamanda sınır ötesi operasyona girişmesini beklemediklerini de kaydetti.
Dün Reuters haber ajansına konuşan Zebari, PKK'yla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı: "Bu örgüt, Irak hükümetinin veya Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin onayıyla topraklarımızda bulunmuyor. Irak hükümeti, bu örgüt ve diğer askeri gruplardan Irak'ı terk etmelerini talep etti. Kesinlikle ve hiç şüphesiz, talebimiz Irak topraklarını terk etmeleri, Irak'ı halkına bırakmaları ve bize halihazırda çektiğimiz sorunlardan daha fazlasını getirmemeleridir. Kürdistan istikrarlı bir bölgedir ve bu istikrarı tehdit etmek hiçbir tarafın çıkarına değildir." Zebari, hükümetin PKK'ya ayrılması için süre verip vermeyeceği sorusuna "Mümkün olan en kısa sürede" yanıtını verdi.
'Kesinlikle direniş olur'
Zebari, Türkiye'nin olası operasyonunun sadece PKK'yı hedefleyen bir saldırıdan ziyade Irak'taki görece sakin bir bölgeyi istikrarsızlaştırma girişimi olarak görüleceği uyarısı yaptı: "Eğer bir şey olursa, bunlar muhtemelen bazı şüpheli PKK mevzilerine yönelik hava saldıları olacaktır. Ama büyük bir askeri saldırı veya büyük bir sınır ötesi operasyondan söz edersek, bunları beklemiyorum. Beklentim, kesinlikle bir direniş olması. Özellikle de ordu, yoğun nüfuslu bölgelere girerse, o zaman peşmergelerle halktan direniş gelecektir."
Türkiye'den Bağdat'a bakanlar düzeyinde bir ziyaret beklediğini söyleyen Zebari, "Türkiye'nin bir sorunu var. Bunu tartışmaya, konuşmaya ve taahhütlerimizi yerine getirmeye hazırız. Ancak başlangıç noktası, mekanizmalar üzerinde anlaşmak üzere diyalog masasına oturmak olmalı" dedi.
Zebari, Irak hükümetinin tezkerenin kabulünden 'rahatsız olduğunu' da teslim edip "TBMM'nin bu kararı, özellikle Türk ordusuna başka bir ülkenin egemenliğini ihlal etme yetkisini verdiğinden, Irak-Türkiye ilişkilerine hizmet etmiyor. Bu izin, Irak'ın ensesi ile birliği ve egemenliği üzerinde asılı bir kılıçtır ve biz bunu ciddiye alıyoruz" diye konuştu.
'Bölge için felaket olur'
Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih'in gündeminde de sınır ötesi operasyon vardı. Salih, İngiliz More4 Kanalı'na yaptığı açıklamada, "Komşumuz Türkiye'ye, durumu eşiği aşacak noktaya getirmeme konusunda dikkatli olması çağrısı yapıyoruz. Bu, Irak ve bütün bölge için felaket olur ve kimse sonuçlarından kaçamaz" dedi.
Kuzey Irak'taki Kürt Yönetimi, tezkerenin TBMM'de kabul edilmesi üzerine dün bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:
"Dostumuz ve komşumuz Türkiye'yi Irak'taki askeri harekâttan kaçınmaya çağırıyoruz. Topraklarımızın Türkiye veya başka bir komşumuza saldırmak ve baltalamak için kullanılmasına izin vermiyoruz ve vermeyeceğiz. Kürt Yönetimi, Türkiye ile ilişkileri ilk öncelik olarak görmektedir. Kürdistan Bölgesel Hükümeti, PKK dahil olmak üzere, ortak çıkar ve kaygılara ilişkin tüm konularda Ankara ile diyalogdan yanadır."
Olağanüstü toplanan 'Kürdistan Siyasi Partiler Konseyi' de Ankara'ya gelecek hafta bir heyet göndermeye karar verdi.
'Zorda kalınca Bağdat...'
Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin yakın danışmanlarından Sami El Askeri ise Radyo Sawa'ya yaptığı açıklamada, Kürt yönetimini eleştirdi: "Kendi bölgelerinde olan biten her şeyi Kürtlerin meselesi olarak görüyorlar, ama krizle karşılaştıklarında, Irak yönetiminin bir parçası olduklarını hatırlıyorlar." (Dış Haberler)