Bağı için oyun

Matematikçi John Nash'in 'oyun teorisi' insan sağlığı açısından kritik bir yaklaşımın da ilham kaynağı oldu. Ekonomistlerin, kaynak dağılımı problemlerini çözmekte kullandığı 'oyun teorisi' böbrek hastaları için de umut oldu.

ANKARA - Matematikçi John Nash'in 'oyun teorisi' insan sağlığı açısından kritik bir yaklaşımın da ilham kaynağı oldu. Ekonomistlerin, kaynak dağılımı problemlerini çözmekte kullandığı 'oyun teorisi' böbrek hastaları için de umut oldu. Doç. Dr. Tayfun Sönmez, Dr. Utku Ünver ve Harvard Üniversitesi'nden Alvin Roth teorisinden yararlanarak böbrek hastalarına donör bulma olanağını artıran bir program hazırladı. ABD'de altı eyalette uygulanan bu programın Türkiye'ye de uyarlanması düşünülüyor.
Önce havuz oluşturuluyor
Programın iki ana unsuru var: Birincisi hasta yakınlarının kendi hastalarıyla uyumsuz böbrekleri, başkalarının hastaları için bağışlamaları. İkincisi bağışçı, böbreğini 'kadavra' olarak bağışlamayı kabul ederse, yakınının bekleme listesinde ilk sıraya çıkması. .
Doç. Dr. Sönmez yeni programı şu örnekle açıkladı: "İki çift hasta ve hasta yakını düşünelim ve bunlara hasta A hasta yakını A, hasta B, hasta yakını B diyelim. Hasta yakını A, hasta B ile uyumlu fakat kendi hastasıyla uyumsuz. Hasta yakını B ise her iki hasta ile uyumlu olsun. Hasta yakını A böbreğini kadavra böbrek listesinde sıra ile takas etmeye gönüllü, hasta B ise sadece böbreği donörle takasa gönüllü olsun. Bu durumda hasta yakını A böbreğini bekleme sırasına bağışlar. Hasta ilk uygun kadavra böbreğine hak kazanır, hasta B ise bu sistemden yararlanamaz. Halbuki hasta yakını A, böbreğini hasta B'ye, B yakını da onun yerini bekleme sırasına bağışlayabilir. Yani yakınının böbreğini listeyle takasa razı bir hasta, hasta A gibi birçok hastanın böbrek nakli olmasına vesile olabilir."
Bağışta israf azalacak
Bu sistemin yararlanılamayan bağışları yüzde 10-12'ye düşürdüğünü söyleyen Sönmez'in Gündüz ve Roth'la geliştirdiği 'New England Böbrek Takası Programı', ABD'nin altı eyaletinde uygulandı. 17 Haziran 2004'te Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan makalede de üç bilim adamının görüşleri anlatıldı. Olayın etik ve hukuksal boyutunun da değerlendirildiği haberde, doktorların böbrek takası konusunda basit kurallar üzerinde hemfikir olduğuna da dikkat çekildi.


    http://www.radikal.com.tr/7500817500810

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.