Bağımlılık yaşı artık 10

Diyarbakır'da 'uçucu madde' kullanma yaşının 10'a kadar düştüğü saptandı. Bağımlıların çoğu aile içi şiddete maruz kalıyoryüzde 76'sı zorunlu göç sonucu Diyarbakır'a gelen ailelerin çocukları.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Diyarbakır'da yapılan bir araştırmada, uçucu madde kullananımına başlama yaşının 10 olduğu tespit edildi. Madde bağımlılarının büyük çoğunluğunun aile içi şiddete maruz kaldığı, yüzde 76'sının da zorunlu göç sonucu Diyarbakır'a gelen ailelerin çocukları olduğu görüldü. Deneklerin tümünün her gün en az bir kutu uyuşturucu kullandığı belirlendi.
Diyarbakır Devlet Hastanesi Psikiyatri Kliniği'nden Uzman Dr. Aziz Yaşan ile Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'ndan Prof.Dr. Faruk Gürgen geçen yıl, 'Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Ergenlerde Uçucu Madde Kullanım Özellikleri' başlıklı bir çalışma yaptı. Psikiyatrist, psikolog ve sosyal hizmet uzmanından oluşan üçlü bir ekiple uyuşturucu madde kullananların bulundukları mekânlara gidilerek bağımlılarla yüz yüze görüşme yapıldı. Araştırmaya görüşülen 113 bağımlıdan 37'si katıldı. Çalışmaya katılan ve hepsi erkek olan, ortalama 13 yaşındaki deneklerin verdikleri yanıtlar, uyuşturucu maddeye başlama yaşının 10 olduğu ortaya çıktı. Bağımlılarla ilgili elde edilen sonuçlar şöyle:

  • Yüzde 84'ü eğitim sürecini terk etmiş. Ortalama öğrenim süreleri 3 yıl.
  • Ortalama yedi kardeşe sahip olan bağımlılardan yüzde 87'si aile içi şiddete maruz kaldığını söyledi.
  • Yüzde 76'sı zorunlu göçe maruz kalan ailelerden.
  • Yine yüzde 76'sının ailesinin düzenli geliri yok. Düzenli ve asgari ücretin üzerinde gelire sahip olanların oranı yüzde 11. Düzenli gelir oranı asgari ücretin altında olanların oranı ise yüzde 13.
  • Bağımlıların tümü bali kullandığını, yüzde 5.5'i ek olarak tiner kullandığını söyledi.
  • Yüzde 65'i para kazanmak amacıyla bir işte çalışıyor.