'Bağırmadıysan tecavüz yok' kararı Yargıtay'dan döndü

Yerel mahkemenin, 'kadın bağırmadıysa tecavüz yok' kararını Yargıtay bozdu. Yerel mahkeme, ormanlık alana kaçırılarak tecavüze uğradığını öne süren kadının, kaçırıldığı yere ve ormanlık alana yakın yerleşim olduğunu, bağırsa duyulacağını belirterek sanık hakkında beraat kararı vermişti.
Haber: İSMAİL AKDUMAN / Arşivi

SAMSUN - Yerel mahkemenin, 'kadın bağırmadıysa tecavüz yok' kararını Yargıtay bozdu. Yerel mahkeme, ormanlık alana kaçırılarak tecavüze uğradığını öne süren kadının, kaçırıldığı yere ve ormanlık alana yakın yerleşim olduğunu, bağırsa duyulacağını belirterek sanık hakkında beraat kararı vermişti. Dosyayı inceleyen Yargıtay'ın bozma kararında "Kadının iffetini ortaya koyarak sanığa iftira atması için bir neden yok" denildi.
Tekkeköy İlçesi'nde 2004 yılının Mayıs ayında meydana gelen olay iddialara göre şöyle gelişti: Eşinden boşanan iki çocuk annesi A.G., evine giderken, yanına otomobille Selim B. yanaştı. "Bağırırsan öldürürüm" diyerek kadını araca bindirdi ve ormanlık alana götürdü. Burada başındaki eşarbı boğazına bağlayıp sıkarak tecavüz etti. Genç kadının şikayeti üzerine Selim B., zorla adam kaçırma, alıkoyma ve tecavüz suçlarından tutuklandı.
Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılamalarda Selim B., "Aramızda gönül ilişkisi vardı" dedi. A.G., "Bağırmak istedim ama beni ölümle tehdit ettiği için korkudan ses çıkaramadım" dedi.
Davanın son duruşmada, okunan keşif ve bilirkişi raporunda zorla kaçırılma olayının köy girişinde olduğunu, ayrıca tecavüz olayının meydana geldiği ormanlık alanda yazlık evlerin bulunduğunu ifade edildi. Genç kadının bağırması halinde sesinin duyulacağı anlatıldı. Mahkeme genç kadın bağırmadığı için olayın zorla değil rıza ile olduğuna kanaat getirerek Selim B.'nin beraatine oy çokluğuyla karar verdi. İtiraz üzerine Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, dosyayı inceledi. Yargıtay 'Olay sonrası
alınan raporlar ve tanıkların beyanları ile iki çocuğu bulunan müdahilin, iffetini ortaya atarak önceden tanımadığı sanığa iftira atmak için bir nedeninin bulunmadığını' belirtip verilen beraat kararını bozarak sanığın tekrar yargılanması için dosyayı yerel mahkemeye gönderdi.