Bağış: Farklı yönlere çekildi

Bağış: Farklı yönlere çekildi
Bağış: Farklı yönlere çekildi

Almanya’nın, AB Bakanı Egemen Bağış’ın açıklamalarından rahatsızlık duyarak, Türkiye ’nin Almanya Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nu bakanlığa çağırmasına Türkiye’den tepki gecikmedi. Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl de Türk Dışişleri’ne çağırıldı. AB Bakanı Egemen Bağış ise Alman hükümetini kızdıran sözleri için açıklama yaparak ‘farklı yönlere çekildiğini’ belirtti.
Almanya’nın Türkiye ile AB müzakerelerinde yeni bir başlık açılmasına izin vermeyeceği haberleri üzerine Egemen Bağış’ın Merkel hükümetini “Türkiye’yi kullanmaya kalkan Sarkozy’nin başına ne geldiğini Sayın Merkel de eğer bir kez daha gözden geçirirse, Türkiye ile uğraşanların sonunun pek hayırlı olmadığını görür” diye eleştirdi. Bu sözler Berlin’den tepki gördü. Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu dün sabah Alman Dışişleri’ne çağrıldı. Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle Ukrayna’da olduğu için Karslıoğlu daha alt seviyede kabul edildi.
Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Andreas Peschke, büyükelçinin, son 24 saat içinde Türk hükümetinden yapılan açıklamalar nedeniyle çağırıldığını söyledi.

Davutoğlu: Rahatsızız

Karslıoğlu’nun Almanya Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmasından sonra Türkiye de Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl’ü Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu durumu “Biz de Almanya’da söz konusu olan bazı açıklamalardan büyük rahatsızlık duyuyoruz” diyerek anlattı. Alman Büyükelçi Pohl’ün yaptığı bazı açıklamalardan da rahatsız olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Müsteşarımız, büyükelçi ile bu konuları paylaşacak” dedi.

Bağış: Türk gibi başlayıp Alman gibi bitirelim

Diplomasi koridorlarında bu gelişmeler yaşanırken AB Bakanı Egemen Bağış yazılı bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamalardan ‘Alman dostların’ farklı anlamlar çıkardıklarını üzülerek müşahade ettiğini kaydeden Bağış, “Biz hayal kırıklığımızı dile getirmeyi samimiyetimizin gereği olarak düşünürüz” ifadelerini kullandı. ‘Samimi uyarı’lara tahammülsüzlük ve farklı yönlere çekilmesinin kendisini üzdüğünü belirten Bağış, “Bunların ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesini ve tehdit yerine demokratik mekanizmaların vurgulanması olarak algılanmasını beklerdik. Türkiye-Almanya dostluğunu AB müzakere sürecini ilerletmek için bir fırsata dönüştürmek en iyi seçenektir. Gelin ‘Türk gibi başlayıp Alman gibi bitirmek’ deyimini AB sürecimizde gerçekleştirelim ve müzakereleri birlikte ilerletelim” dedi.