Bağış: Gezi yıllar önce planlanmıştı

Bağış: Gezi yıllar önce planlanmıştı
Bağış: Gezi yıllar önce planlanmıştı
Haber: MİRAY ÇİMEN / ANKARA / Arşivi

Gezi Parkı eylemleriyle başlayan protesto gösterilerinde polisin aşırı güç kullanmasının ardından Avrupa Birliği’nden gelen sert açıklamalar üzerine hükümet ‘Gezi’ dipomasisi başlattı. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle çalışma yemeğinde bir araya geldi. Yemeğe, 14 büyükelçi, 9 elçilik müsteşarı ile Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’ndan yetkililer katıldı. Bağış, yaşanan olayların aniden gelişmiş, çevreci hassasiyetiyle değil, aylar hatta yıllar öncesinde planlanmış bazı çabaların eseri olduğunu öne sürdü ve “Yaşananlar asla bir Türk baharı olarak adlandırılamaz” dedi. Toplantının basına kapalı bölümünde ise büyükelçilere bir sunum yapıldı. Büyükelçilere dağıtılan dosyalarda Taksim yayalaştırma projesi ve Topçu Kışlası’na ilişkin bilgiler, projeyle ilgili 6 Haziran 2012 yılında olmak üzere bugüne kadar yapılan protestolar, projeyi protesto edilen gruplarla bugüne kadar yapılan görüşmeler ve ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Yunanistan, Danimarka ve İspanya’da polisin protestolara müdahalelerinden örneklere yer verildi.

Cami görüntüleri izletildi

Dosyada ‘Gezi Parkı protestoları sırasında sosyal medyadaki dezenformasyon’ başlığı altında, CNNInternational’ın Başbakan Erdoğan’a destek mitingini ‘ Türkiye ’de hükümet karşıtı protesto’ diye verdiği, ABD İstanbul Konsolosluğu’nun resmi Twitter adresinin hackl’enerek, #direngeziparkı paylaşımları yapıldığı, bir kadın gazeteci tarafından değiştirilen bir fotoğraf ve CHP ’li Hüseyin Aygün’ün polisin plastik mermi kullandığını iddia eden fotoğraflı tweet’i örnek olarak yer aldı. Toplantı sonrası Bağış, büyükelçilerin Batı medyasından izledikleri olayların perde arkasını görme imkânı bulduklarını vurgulayarak, “Biz onları, onlar da bizi dinledi. Türkiye’de son 3-4 haftada yaşananlar, demokratik ülkelerin tamamında yaşanmış olan olaylar” dedi. Bağış, büyükelçilerin ikna olup olmadığının sorulması üzerine de “Olan var, olmayan vardır. Tek tek yoklama yapmadım. Emniyet güçlerimize, bize soruları oldu. Cevap vermediğimiz soru kalmadı” dedi. “Eylemler sırasında bir camiye girildiği iddialarıyla ilgili görüntü izletildi mi?” sorusuna ise Bağış, “Emniyet Genel Müdürlüğümüzün hazırladığı 15 dakikalık görüntü içerisinde camiye ayakkabılarla girilmesi, cami adabına uygun olmayacak hareketler içerisinde bulunulması ve alkollü içeceklerin oralarda tüketildiğine dair görüntüler de vardı” şeklinde cevap verdi.

Jagland’ın ziyaretleri

Bu arada Avrupa Komisyonu Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland da dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Görüşmelerde Gezi Parkı olayları ve Türkiye’nin AB üyelik süreci değerlendirildi. Genel Sekreter Jagland, görüşmeler sonrası, ‘demokrasinin, fikir özgürlüğünün ve hukuk devleti’nin önemine işaret etti. ‘Çok olumlu’ görüşmeler gerçekleştirdiğini söyleyen Jagland, Başbakan Erdoğan’ın da görüşmede, Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin hayati önemi bulunduğunu vurguladığını aktardı.


  http://www.radikal.com.tr/113914811391483

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Egemen Bagis yine konustu... - sahan yilmaz

  Evet Gezi yillar once planlandi. Hatta asirlar once. Ayaklanma icin yer arandi, bula bula bir parki buldular. Ama bu park slogan nakaratina uysun diye Kugulu Park olmadi mesela, Gulhane de olamadi, Tak-sim oldu! Her-yer'de de iki hece var. Hatta TAKSiM bir parolaydi: Turkiye'yi Adalet ve Kalkinma Siyasetinden Igrendirme Mücadelesi. Gordunuz mu??.. Aslinda polis cok dogru yapti, yerde duran sokak kopegini bile biber gaziyla spreyledi. Cunku o kopek de oraya faiz lobisi tarafindan kondu. Hem de teleklinezi yontemiyle. Polisin biber gazi attigi metroda bulunanlar dis mihraklarin ajanlariydi. Gezi parkinin arkasinda kendini buldozer kepcesi onune atan Sirri Sureyya degil George Soros var. "Bu asirlik agaclari kesmeyin, kurdun kusun hakki var, bunun vebali var" sozleri aslinda hem sosyalist hem de Islamî bir soylem degil, tumuyle faizci bir propogandadir. Bir Egemen Bagis'tan Deyisler programinin sonuna geldik, komplolarla hosca kalin.

  Ha gayret sayın Bağış - serdengectiali

  Kendinizi biraz daha sıkarsanız büyük patlamanın da gezi lobisinin marifeti olduğunu beyan edebileceksiniz, ha gayret!

  Ufak at da civcivler de yesin. - brandywine06

  Kim hazırlamış? Hem de yıllar önce! Ama öyle faiz lobisi gibi havada yuvarlak laflar değil, şahıs, örgüt, her kimse, somut olarak söyleyin. Herhalde gene Ergenekon ortaya sürülecek de, generaller hep içeride olduğundan, bu sefer de kim uyguladı sorusu havada kalacağı için söyleyememiş...Hele bu camide uygunsuz hareket, içki içilmesi yalanını hiç yemezler. 18 dakikalık bir film var, 1 dakikası camide geçiyor. O ortamda hiç ama hiç kimse öyle tavırlar içinde olamaz! Ancak kola şişesini buzlayıp bira şişesi diye yutturmaya çalışmayı bilirsiniz siz. Bu Egemen Bağış'ın ciddiye alınacak bir tek cümlesi bile yok ve adam bakan. Vah ülkem vah.