Bağış: Gezi yıllar önce planlanmıştı

Bağış: Gezi yıllar önce planlanmıştı
Bağış: Gezi yıllar önce planlanmıştı
Haber: MİRAY ÇİMEN / ANKARA / Arşivi

Gezi Parkı eylemleriyle başlayan protesto gösterilerinde polisin aşırı güç kullanmasının ardından Avrupa Birliği’nden gelen sert açıklamalar üzerine hükümet ‘Gezi’ dipomasisi başlattı. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle çalışma yemeğinde bir araya geldi. Yemeğe, 14 büyükelçi, 9 elçilik müsteşarı ile Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’ndan yetkililer katıldı. Bağış, yaşanan olayların aniden gelişmiş, çevreci hassasiyetiyle değil, aylar hatta yıllar öncesinde planlanmış bazı çabaların eseri olduğunu öne sürdü ve “Yaşananlar asla bir Türk baharı olarak adlandırılamaz” dedi. Toplantının basına kapalı bölümünde ise büyükelçilere bir sunum yapıldı. Büyükelçilere dağıtılan dosyalarda Taksim yayalaştırma projesi ve Topçu Kışlası’na ilişkin bilgiler, projeyle ilgili 6 Haziran 2012 yılında olmak üzere bugüne kadar yapılan protestolar, projeyi protesto edilen gruplarla bugüne kadar yapılan görüşmeler ve ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Yunanistan, Danimarka ve İspanya’da polisin protestolara müdahalelerinden örneklere yer verildi.

Cami görüntüleri izletildi

Dosyada ‘Gezi Parkı protestoları sırasında sosyal medyadaki dezenformasyon’ başlığı altında, CNNInternational’ın Başbakan Erdoğan’a destek mitingini ‘ Türkiye ’de hükümet karşıtı protesto’ diye verdiği, ABD İstanbul Konsolosluğu’nun resmi Twitter adresinin hackl’enerek, #direngeziparkı paylaşımları yapıldığı, bir kadın gazeteci tarafından değiştirilen bir fotoğraf ve CHP ’li Hüseyin Aygün’ün polisin plastik mermi kullandığını iddia eden fotoğraflı tweet’i örnek olarak yer aldı. Toplantı sonrası Bağış, büyükelçilerin Batı medyasından izledikleri olayların perde arkasını görme imkânı bulduklarını vurgulayarak, “Biz onları, onlar da bizi dinledi. Türkiye’de son 3-4 haftada yaşananlar, demokratik ülkelerin tamamında yaşanmış olan olaylar” dedi. Bağış, büyükelçilerin ikna olup olmadığının sorulması üzerine de “Olan var, olmayan vardır. Tek tek yoklama yapmadım. Emniyet güçlerimize, bize soruları oldu. Cevap vermediğimiz soru kalmadı” dedi. “Eylemler sırasında bir camiye girildiği iddialarıyla ilgili görüntü izletildi mi?” sorusuna ise Bağış, “Emniyet Genel Müdürlüğümüzün hazırladığı 15 dakikalık görüntü içerisinde camiye ayakkabılarla girilmesi, cami adabına uygun olmayacak hareketler içerisinde bulunulması ve alkollü içeceklerin oralarda tüketildiğine dair görüntüler de vardı” şeklinde cevap verdi.

Jagland’ın ziyaretleri

Bu arada Avrupa Komisyonu Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland da dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Görüşmelerde Gezi Parkı olayları ve Türkiye’nin AB üyelik süreci değerlendirildi. Genel Sekreter Jagland, görüşmeler sonrası, ‘demokrasinin, fikir özgürlüğünün ve hukuk devleti’nin önemine işaret etti. ‘Çok olumlu’ görüşmeler gerçekleştirdiğini söyleyen Jagland, Başbakan Erdoğan’ın da görüşmede, Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin hayati önemi bulunduğunu vurguladığını aktardı.