Bağış'tan New York Times'a mektup

Bağış'tan New York Times'a mektup
Bağış'tan New York Times'a mektup
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, New York Times gazetesine gönderdiği mektupta Türkiye'deki protestolara değinerek, 'Barışçıl gösterilerin ardında yatan önemli bir neden varsa, o da halkımıza sağladığımız fırsatlardır' dedi.

International Herald Tribune gazetesinin 30 Temmuz tarihli baskısına da giren, ' Türkiye 'nin Demokratik Yolu' başlıklı mektubunda Bağış, New York Times'ın 'Türkiye AB üyelik sürecini baltalıyor' başlıklı yazısından sadece birkaç gün sonra AB'nin 'Bölgesel Politikalar' başlığını açarak Türkiye ile müzakerelere devam etme kararı aldığını hatırlattı.

"Bu kararı memnuniyetle karşılıyoruz" diyen Bağış, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

"Ancak bazı Avrupalı yetkililer tarafından insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü konusunda yapılan eleştiriler, üye ülkeler arasında görüş birliği olmaması nedeniyle müzakereler çerçevesinde tartışılamayacağı için çok da inandırıcı değil. AB'nin Türkiye'nin siyasi reform sürecindeki kaldıraç gücü ve Türkiye'deki güvenilirliği, bazı üye ülkelerin müzakere sürecini giderek siyasileştirmesi sonucunda zayıfladı."

Bağış, Türkiye'nin, vatandaşlarının hakları ve özgürlüklerini genişleterek daha fazla demokratikleşme için gereken adımları attığını belirterek, şunları kaydetti:

" AK Parti 'nin son 10 yıllık iktidarı süresinde, milyonlarla kişi orta sınıfa dahil olmuştur. Sosyoekonomik dönüşüm, demokratikleşmeyle birlikte el ele yürümektedir. Değişik sorunları olan kişiler, bu muazzam sosyoekonomik değişimin sonucu olarak haklarını talep etmeye başlamışlardır.
Son zamanlarda yaşanan barışçıl gösterilerin ardında yatan önemli bir neden varsa, o da halkımıza sağladığımız fırsatlar sayesinde Türkiye'de enerjik bir sivil toplumun gelişmesidir. Bunun yanı sıra ister çevre konuları ister bireysel özgürlükler için olsun, inanıyorum ki şiddete başvurmadan demokratik seçimlerle işbaşına gelmiş hükümete karşı protesto gösterisi düzenlemek Türk toplumunun Avrupalı kimliğini ortaya koymaktadır."

New York Times'tan Başbakan'a Gezi yanıtı


Bağış, son 3 seçimde tercihini AK Parti'den yana kullanan her kesimden Türk insanının bulunduğunu, bunun nedeninin farklı geçmişi olan kişilerin kendilerini daha açık ifade etme şansını yakalamalarından kaynaklandığını vurguladı.

Bağış, mektubunu "Biz hükümet olarak, farklı seslerin barış içinde duyulabildiği diğer Avrupa demokrasilerinde olduğu gibi demokratik atmosferin devamını sağlamayı sürdüreceğiz" diye bitirdi. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/114403111440318

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bağışla garipleri abi... - testereci

  AKP en büyük fırsatı, senin gibi kerameti pek bilinmeyen bir sürü adamı bürokrasi ve siyasette önemli mevkilere getirenlere sağladı..

  Peki ya 5 can? - Pe@ce

  5 insanın hayatına mal olacak ortamı mı sağlandınız? İnsanda birz utanma, biraz arlanma, biraz da onur olur; haydi Türkiye'de faiz lobisinden telekinetik enerjiye saçmalamadığınız şey kalmadı, bari kendinizi uluslararası camiaya bu kadar rezil etmeyin. Herkes canlı yayınlarla izledi "barışçıl" müdahalelerinizi; adam hâlâ demokrasi diye geziyor. Gezi'dekilerin senin bayat esprilerine maruz kalmaları bile psikolojik şiddetin ne denli acımasız olduğunun kanıtıdır. Başmüzakereci; her akşam bir iftar sahur programındasın, böyle mi yürüyor müzakereler? Bakanlığın anahtarını Yiğit Bulut'a mı verdin, o mu açıyor sabahları sen pineklerken?

  Bu ne tutarsızlık... - tkalayci@msn.com

  Gösterilerin barışçıl olduğunu, zorunluluktan da olsa kabul etmişsiniz de, bu barışçıl gösterilerde hükümetinizi temsil eden biber gazı, tomalar, akrepler, plastik mermiler, eli sopalılar ve 'pala'lılardan hiç söz etmemişsiniz. Yoksa, "Barışçıl gösterilere fırsat yarattık" derken bunları mı kastediyordunuz?

  he ya dimi - mona_noyan

  Arkadaşım ben 1999 dan beri bu eylemliliğin içindeyim. Kusura bakma itelediğiniz yalanları ancak eylemliliğe gelmeyenler yer onlar da kalmadı gibi bir şey işte alacağınız oyda %35 i geçmez. İnternet'i olmayan Türkiye'ye sesleniyorsunuz artık.

  Sosyoekonomik kukla - runesyadc

  Son zamanlarda yaşanan barışçıl gösterilerde 5 kişi öldürüldü binlerce kişi yaralandı, onlarca kişi kör oldu efendi. Nasıl bir "boş teranelerle herkesi avlarım" özgüveniyse bu artık pes, yetmiş iki millete mektup yazın bakalım gördüklerine mi inanacaklar safsatalara mı.

  Manifesto - Buffalo Bill

  Faiz lobisi, çapulcular, vandallar gitmiş yerine barışçıl, hak arayan göstericiler gelmiş. Seçmenleri görsün dış mihrakların yüzüne 'dış mihraksın' diyemeyen AKP'yi.

  Egemenim benim - sevson

  Otpor`a ne oldu? Hani o yaptirtiyordu. Simdi sizin izninizle mi oldu. Allam ya. Neden yedik o kadar gazi o zaman? Neden genclerimiz canlarindan oldular, gözlerini kaybettiler. Gözaltina alinip sorgulandiler? demokrasinizin gelismisliginden mi?