Bahar gelmiş terör bölgesine...

Bahar gelmiş terör bölgesine...
Bahar gelmiş terör bölgesine...

Tunceli

Çözüm süreciyle başlayan olumlu hava Tunceli, Iğdır ve Osmaniye'yi şenlendirdi. Terörle anılan bu yerlerde şimdi piknik yapılıyor, turistlik geziler düzenleniyor

TUNCELİ - Tunceli'de, çözüm sürecinin getirdiği olumlu havayla başlayan ve ilginin giderek arttığı doğa gezileri kapsamında bir grup, önceki yıllarda PKK ’nın kış aylarında üs olarak kullandığı ve çatışmaların yaşandığı Ovacık ilçesine bağlı Haramidere Geçidi'ni gezdi.
Dersim Gezginler Gurubu tarafından organize edilen geziye, Tunceli ve çevre illerden yaklaşık 80 kişi katıldı.

Yer yer 4-5 metreyi aşan kar üzerinde Haramidere Geçidi'ni gezen gruptakiler, sarı, kırmızı laleler ve menekşelerin kapladığı derin vadilerde, kar üzerinde kaydı. Halay çekerek eğlenen gruptakiler, doğal güzellikler içerisinde piknik yapmanın keyfini yaşadı. Geziye katılan Nihal Makal, çözüm süreciyle gezilere ilginin artarak devam ettiğini belirterek, "Dört mevsimi bir arada yaşadığımız bu dağlara, bu coğrafyaya sadece barış ve huzurun gelmesini istiyoruz" dedi.YAYLALAR ŞENLENDİ

Geçmişte çatışma ve operasyonlara tanık olan Iğdır Korhan Yaylası çözüm sürecinin sağladığı barış ortamıyla piknikçileri ve davul zurna eşliğinde halay çekenleri ağırlamaya başladı. Yaylaya pikniğe gelen Yusuf Aktaş, bulundukları bölgenin önceleri terör olaylarıyla anıldığını, güvenlik güçlerinin operasyonları ve çatışmalardan dolayı 18 yıldır halkın buralara çıkamadığını söyledi. Çözüm süreci ile bölgede huzur ortamı oluştuğuna dikkati çeken Aktaş, "Barış ortamı bu güzel yerleri görmemizi sağladı. İnsanlar burada doğanın tadını çıkarmaya başladı. İçimiz rahat şekilde gelip, eğleniyoruz. Bu yayla bölgenin turizmini de olumlu etkileyecek. Buralarda festivaller düzenlemeli" dedi.


AMANOSLAR'DA PIKNIK ZAMANI


Amanos Dağları'nda yıllarca terör olaylarıyla anılan Zorkun, Olukbaşı, Ürün ve Cebel yaylaları, çözüm süreciyle vatandaşların piknik alanı haline geldi. Adı çatışmalarla ve PKK’ya yönelik operasyonlarla anılan yaylalar, özellikle hafta sonlarında havaların ısınmasını fırsat bilen piknikçileri ağırlamaya başladı. Güzel havayı değerlendirmek isteyen aileler, gitmeye çekindikleri yaylalarda mangal keyfi yaşıyor. Aile bireyleri bölgenin doğal güzellikleri eşliğinde sohbet edip stres atarken, çocuklar da ip atlayıp top oynayarak pikniğin tadını çıkarıyor.