Bahar kan ve tuzaklarla başladı

Bahar kan ve tuzaklarla başladı
Bahar kan ve tuzaklarla başladı
Lice'de dokuz askerin şehit olmasına neden olan patlayıcının amonyum nitratla güçlendirilmiş 100 kilogram ağırlığında A-4 patlayıcı olduğu belirlendi. Benzer patlayıcılarla dün de Tunceli'de iki asker yaralandı. Operasyonlar sürdü

DİYARBAKIR/TUNCELİ - Diyarbakır’ın Lice ilçesine 10 kilometre mesafedeki Abalı Köyü yakınlarında önceki sabah düzenlenen mayınlı saldırıyla ilgili olarak üç kişi gözaltına alındı. M-113 tipi zırhlı personel taşıma aracının paramparça olmasına ve dokuz askerin şehit düşmesine neden olan patlayıcının amonyum nitratla güçlendirilmiş A-4 olduğu, 100 kilo ağırlığındaki patlayıcının toprakta 2 metre derinliğinde, 40 metre genişliğinde çukur açtığı belirlendi.
Amonyum nitratla güçlendirilmiş patlayıcılar dün de Tunceli’de iki askerin yaralanmasına neden oldu. Bölgedeki operasyonlarsa dün de sürdü. 
ÜÇ KİŞİ GÖZALTINA ALINDI: Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışma sonunda, üç kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ‘mayınlı saldırıyı düzenleyen teröristlere yardım ve yataklık yapmakla’ suçlandı.
40 METRE ÇAPINDA KRATER AÇTI: Jandarma ekipleri de olay yeri incelemesini tamamladı. Patlama bölgesinde 2 metre derinlik, 40 metre genişliğinde çukur oluştuğunu açıklandı. Saldırıda kullanılan patlayıcının ise amonyum nitratla desteklenmiş, yaklaşık 100 kilo A-4 olduğu olduğu, ancak uzaktan kumanda ile patlama yapıldığına dair herhangi bir bulguya rastlanmadığı belirlendi.
OPERASYONLAR VE BOMBALI TUZAKLAR: Tunceli’de PKK’ya yönelik ‘Bahar Operasyonu’ sırasında dün iki uzman çavuş yaralandı. Eğriyamaç Köyü yakınlarında tespit edilen 10 kişilik PKK’lı grubu etkisiz hale getirmek için bölgeye Sikorsky helikopterle Jandarma Özel Harekât Timi indirilmişti. PKK grubu kaçarken bıraktığı araziye bıraktığı bombalı tuzak nedeniyle yaralanan iki uzman çavuş  helikopterle hastaneye kaldırıldı. Güvenlik güçlerinin aynı bölgede yaptıkları aramada amonyum nitrat ve kısmen plastik patlayıcılarla güçlendirilen 25 kiloluk ikinci bir el yapımı uzaktan kumandalı bombayı tesbit ederek etkisiz hale getirdiği öğrenildi. Pülümür’de sürdürülen operasyolarda da yine teröristlerin askerlerin geçiş yoluna döşediği bir bomba bulanarak imha edildi. Operasyonlar, Hozat ve Çemişgezek, Pülümür, Nazimiye ile Munzur Vadisi, Geyiksuyu bölgelerinde sürdürülüyor. (aa, dha)