Bahar operasyonunda iki şehit

Bahar operasyonunda iki şehit
Bahar operasyonunda iki şehit

Şehit erler Anşin (solda)ve Türken için bugün tören yapılacak.

ŞIRNAK - Şırnak’ın Bestler Dereler Bölgesi’ndeki operasyonda iki er şehit olurken, sürdürülen operasyonda yedi PKK’lı öldürüldü.
Bölgede havaların ısınması ile birlikte Kuzey Irak’taki PKK kamplarından bir grup teröristin eylem amacıyla yurda sızdığı yolundaki bilgiler üzerine operasyon başlatıldı. Bölgede operasyonlara devam edilirken PKK’lı teröristlerin geçiş güzergâhı üzerinde bulunan Şırnak yakınlarındaki ‘Bestler-Dereler’ olarak bilinen dağlık ve kayalık, bodur ağaçlarla kaplı kesimde, önceki gün saat 20.20 sıralarında bir grup PKK’lı ile ‘Sıcak temas’ sağlandı.
Çıkan çatışmada Piyade er Tuncay Türken ve Piyade Er Emre Anşin şehit düştü. Şırnak’taki 23’üncü Jandarma Tümen Komutanlığı’ndan sevk edilen timler, bölgeyi çember altına alırken, çatışma gece geç saatlere kadar sürdürüldü. Çatışmada yedi PKK’lı öldü. Bölgede dün sabah saatlerinde de operasyonlar yoğunlaştırıldı.

Cenazeler İstanbul’da
Şehit olan Emre Anşin’in İstanbul Ümraniye, Türken’in ise Sultangazi’deki evine acı haber ulaştı. Türken’in terhisine sadece 37 gün kaldığı öğrenildi. Anşin için bugün Selimiye Camii’nde ikindi namazının ardından tören düzenlenecek. Türken için ise Ataköy 5. Kısım Camii’nde tören yapılacak.
Şırnak’ın Uludere İlçesi’nin Şenoba Bölgesi’nde korucularla birlikte operasyona giden güvenlik güçleri bir grup PKK’lıyla çatışmaya girdi. Çatışmada bir asker yaralandı. PKK’lıların döşediği patlayıcının infilak etmesi sonucu bir asker daha yaralanarak hastaneye kaldırdıldı.
Tunceli’de ise dün sabah yaklaşık 5 bin askerin katıldığı geniş kapsamlı ‘Bahar Operasyonu’ başlatıldı. Tunceli merkez, Nazimiye, Pülümür Hozat ve Çemişgezek ilçelerinin kırsal alanlarında yoğunlaşan operasyonda Bali Deresi Mevkii’nde PKK’lılarla sıcak temas sağlandığı ve çatışmaların yer yer devam ettiği belirtildi. Teröristlerin Bali Deresi ve Nazimiye İlçesi’nde askerlerin geçiş güzergâhına iki noktada tuzakladığı toplam 70 kilo bomba bulunarak etkisiz hale getirildi. (dha)