Baharı beklerken karakış

Baharı beklerken karakış
Baharı beklerken karakış

Bolu Abant?ta etkili olan kar yağışı tatilcilere keyifli bir hafta sonu yaşattı. FOTOĞRAF: METİN FERAH / DHA

Türkiye'nin tamamı yağış altında. İç Anadolu ve Doğu karla kaplandı. Uçaklar Sivas'a iniş yapamazken Hakkâri'de araçlar yola düşen çığdan şans eseri kurtuldu

İSTANBUL - Mart, kolay geçmeyeceğini, tam da baharı beklerken bastıran karakış havasıyla gösterdi. 
* Sivas, kar yağışının etkisi altında. İstanbul-Sivas seferini yapan THY?uçağı, Sivas Havaalanı’ndaki olumsuz hava koşulları nedeniyle Kayseri’ye indi. Yetkililer, yüksek kesimlerde daha da etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.
* Tokat’ta da gece başlayan karla hava sıcaklığı 1 dereceye kadar düştü.  Kar ve tipinin etkili olduğu Tokat-Sivas kara yolunun Kızıliniş mevkiinde Sivas yönüne araçlar zincirsiz gönderilmiyor.  
* Kayseri ve çevresi dün sabah beyazlara büründü . Yer yer tipiye dönüşen yağış nedeniyle, 2 bin 150 metredeki Erciyes Kayak Merkezi’nde kar kalınlığı 1 metre 85 santime ulaştı.
* Hakkâri’de önceki akşam yağan yağmur, çığa neden oldu. Hakkâri-Çukurca karayolunun 7’nci kilometresine düşen çığ yüzünden karayolu ulaşıma kapanırken, 100 araç ve içindeki yolcular da mahsur kaldı. Sümbül Dağı’ndan çığın geldiği sırada yolda araç olmaması olası faciayı önledi. 
İstanbul’daki şiddetli sağanak yağış yüzünden Sarıyer’de çökme tehlikesi olan iki bina boşaltıldı. Binadaki iki yatalak hasta itfaiye tarafından çıkarılıp hastaneye kaldırılırken, bina mühürlendi. Üsküdar’da ise istinat duvarı yağmurun etkisiyle çöktü, duvarın altında kalan iki araç hasar gördü.
 
Haftaya da yağışa devam
Yağışlı hava önümüzdeki hafta da etkisini sürdürecek. Yağışlar İç Anadolu ve Doğu’da kar şeklinde görülecek. 
Pazar: Yurt genelinde yağış var. Marmara’da karla karışık yağmur, Batı Karadeniz ve Güneydoğu’da sağanak, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’da kar bekleniyor. Akdeniz ve Ege bulutlu.
Pazartesi: İç Anadolu ve Doğu karlı, Karadeniz yağmurlu.
Salı: Marmara’da yeniden yağış var.
Çarşamba: Yurt genelinde yağış etkisini yeniden artıracak. Akdeniz’de sağanak etkili olurken, Doğu Anadolu’nun batısında kar sürecek.
Perşembe: Yağış Marmara’nın batısı hariç tüm yurdu etkisi altına alacak. İç Anadolu ve Doğu Anadolu’da kar yağışı bekleniyor. (Radikal)