Bahçeli: Bölünmüş yollara 'evet' bölünmüş Türkiye'ye 'hayır'

Bahçeli: Bölünmüş yollara 'evet' bölünmüş Türkiye'ye 'hayır'
Bahçeli: Bölünmüş yollara 'evet' bölünmüş Türkiye'ye 'hayır'

Bahçeli, MHP?nin İzmir Uluslararası Fuar Alanı?nda yapılan İl Kongresi?nde konuştu.

MHP lideri Bahçeli, 'Demokratik açılım bahanesiyle ortaya konulanların, İmralı canisinin ortaya koyduğu 'demokratik cumhuriyet' kavramıyla örtüşen yanları var' dedi

İZMİR - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hükümetin Kürt sorununu çözmeye yönelik
‘demokratik açılım’ çalışmasını eleştirmeyi sürdürdü. “Demokratik açılım bahanesiyle ortaya konulanların, İmralı canisinin ortaya koyduğu ‘demokratik cumhuriyet’ kavramıyla örtüşen yönleri bulunuyor” diyen Bahçeli, “Bölünmüş yollara ‘Evet’ diyoruz ama bölünmüş bir Türkiye’yi kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.
MHP’nin dün düzenlenen İzmir il kongresinde konuşan Bahçeli, yedi yıldır iktidarda olan AKP’nin olumlu icraatları da olduğunu anlatırken “Bölünmüş yollara ‘Evet’ diyoruz ama bölünmüş bir Türkiye’yi kabul etmiyoruz. Sayın Başbakan, bölünmüş yollarla yandaşlarınızı, müteahhit olmayanı dahi müteahhit hale getirdiniz, bölünen Türkiye’nin müteahhidi, taşeronu siz olmayınız” dedi.

‘Türkiye’yi bölme üniversitesi’
Başbakan Erdoğan, Büyükada’da azınlık cemaatlerinin dini temsilcileriyle görüşmesini eleştiren Bahçeli şunları söyledi: “Büyükada’da bazı çevrelerle görüşerek Ruhban Okulu vesaire üzerinde bir başka açılımın peşindeler. Hele hele ekümenlik adı altında kendisini kabul ettirmek isteyen bir patrikhanenin başı, Başbakan’a verdiği 88 maddelik 15 sayfalık raporda Yassıada’da ve İmralı’da üniversite kurulmasını istiyormuş. Yassıada ve İmralı’da Türkiye’yi bölmenin üniversitesinin temelini mi atmak istiyorsunuz?”
Hükümetin açılımlarla bir yere doğru gittiğini, akılları başlarına gelip bu gidişatı milletin milli hassasiyetleri sınırında durdurarak vazgeçmelerini umduklarını söyleyen Bahçeli, şöyle devam etti: “Demokratik açılım bahanesiyle ortaya konulanların, İmralı canisinin ortaya koyduğu ‘demokratik cumhuriyet’ kavramıyla örtüşen yönleri bulunuyor. AB dayatmaları, ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi adı altındaki plandaki beklentileri, PKK’nın talepleri, AK Parti içinde PKK yandaşı olmaya doğru ilerleyen sözde 74 milletvekilinden bazılarının bazı toplantılarda yaptığı konuşmalar ve son olarak demokratik açılımdaki istekleri yan yana konulduğunda şaşırtıcı bir benzerlik görülüyor. Bu talepler paketi Türkiye’yi bölmeye yöneliktir. Bu açılımı MHP olarak kabul edemeyiz, bu açılıma bizden katkı bekleyenlere katkı sağlayamayız. Türkiye’yi bölmeye götüren bu felaketin görüşmelerini kabul edemeyiz.”
Türkiye’de 40 yıldır sosyal anarşi ve terörün yaşandığını, geçmişteki ideolojik bölünmüşlüklerin şimdi etnik bölünmüşlüğe dönüştürülmek istendiğini ileri süren Bahçeli, biri ülkücü, diğeri Marksist-Leninist iki kardeşin akşam olduğunda baba evine dönebileceğini ama etnik bölünmüşlüğün milleti parçalamaya vesile olacağını iddia etti.

Ülkücülere itidal çağrısı
Bahçeli, ülkede Türkçe ve Kürtçe konuşan birçok ailenin evlilik bağıyla birleştiğini, etnik bölünmüşlük çabalarının bu aileleri yıkacağını, boşanmaların artacağını, savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Menfaatlerin çatıştığı yerde kimlik çatışması başladı, bu çatışma, etnik çatışmayı körükler, bu da 1000 yıllık kardeşliği tahrip eder. Dava arkadaşlarıma çok büyük sorumluluk düşüyor. Soğukkanlı olacaksınız, sabırlı olacaksınız, kardeş kavgasına sebep verebilecek provokatörlere alet olmayacaksınız. Kim nerede, ne yazı yazarsa yazsın, okuyun, tebessüm edin, geçin ama bir gün Cenabıallah bunlardan hesap soracak bir iktidar sorumluluğunu verdiği gün  her kelimesinin hesabını sormazsam namerdim diyorum. Sayın Başbakan, bu tuzağa düşme, buna heveslenme. Kim seni bu gibi konularda teşvik ederse önce onu koruma. Ayrımcılıkta seni teşvik eden senin can düşmanındır.” (aa)